Saaremaa Muuseumi töötajad tutvusid Kanadas saarlaste ajalooga (2)

Aprilli algul sõitis kaks Saaremaa Muuseumi töötajat Kanadasse Torontosse, et tutvuda sealse saarlaste ühingu arhiiviga ja valida välja eksponaadid suvel Kuressaare linnuses avatavaks näituseks.

Saaremaa Muuseumi eksponaadiosakonna juhataja Külli Rikas ütles Oma Saarele, et nädal aega kestnud reisi vältel said nad koos muuseumi peavarahoidja Maret Soorskiga vägagi põhjaliku ülevaate Toronto saarlaste ühingu (SÜT) arhiividokumentidest ja muudest ajaloolistest materjalidest.

“Meie sõidu peamiseks eesmärgiks oli valida välja eksponaadid Eesti riigi 90. juubeliaasta raames avatavale näitusele, mis on pühendatud teemale “Eksiil, vastupanu ja iseseisvuse taastamine”,” rääkis Rikas. “Lisaks kohtusime SÜT juhtkonnaga ja panime paika edasised koostööplaanid.”
Kõnealune näitus peaks avatama 20. juuli paiku Kuressaare linnuse kaitsetorni kolmandal korrusel.

Külli Rikas ütles, et osa näituse eksponaatidest tõid nad endaga Kanadast kaasa, osadest tehti koopiad ja mõned eksponaadid jäädvustati ka fotodele. “Kõige väärtuslikum eksponaat, mille me endaga Saaremaale kaasa tõime, on ehk SÜT ajalooline lipp,” lausus ta.

Suurem osa eksponaatidest tuleb pärast näituse lõppu Kanadasse tagasi toimetada. Kuid samas tegid Toronto saarlased meie muuseumile ka annetusi. Siinjuures tõi muuseumi eksponaadiosakonna juhataja näiteks kolmeköitelise, tema sõnul nii vaimses kui ka füüsilises mõttes väga mahuka teose, mis käsitleb Kanada eestlaste tegevust paguluses.

Kirjeldades SÜT arhiivimaterjale, märkis Külli Rikas, et kuigi suur see arhiiv ei ole. “Eriti jääb vajaka just dokumentidest, mis puudutavad ühingu tegevuse algust aastatel 1956 kuni 1980-nate esimene pool,” selgitas Rikas.

Tema sõnul on põhjuseks asjaolu, et tol perioodil olid saarlaste ühingu liikmed kõik veel tööealised inimesed, mistõttu puudus inimene, kes oleks arhiivimaterjale spetsiaalselt talletanud ja nende eest hoolt kandnud. “Umbes aastast 1983 on SÜT ajaloo jäädvustamise eest hoolt kandnud Leida Helde, kes on äärmiselt kohusetundlik ja abivalmis inimene,” ütles Rikas.

Juulikuus on Kanada saarlaste tegevust kajastava näituse avamisele kindlasti lubanud tulla ka SÜT praegune esimees Johannes Pahapill. Paralleelselt näitusega on kavas korraldada teadusseminar.

Torontos asuv saarlaste ühing asutati 1956. aasta kevadel, selle eesmärgiks on eestluse ja saarluse alalhoidmine võõrsil. SÜT loomise üheks initsiaatoriks oli väliseesti tuntud ühiskonnategelane Robert Kreem.

Print Friendly, PDF & Email