Päästeamet tahab taastada Saaremaal valdade abikomandod (6)

Päästeamet tahab taastada Saaremaal valdade abikomandod

 

Päästeamet kavatseb taastada Saaremaa valdades kõik kunagi tegutsenud tuletõrje abikomandod. Esmalt taastatakse abikomandod Salmel ja Pihtlas. Lääne-Eesti päästekeskuse Saaremaa päästeosakonna juht Margus Lindmäe ütles Oma Saarele, et kohaliku kogukonna kaitseks loodava abikomando esimene tingimus on auto olemasolu, millele järgneb meeste väljaõpe.

Näiteks vahetab hiljuti Kuressaare päästeosakonnale ostetud uus pritsimasin välja autopargi kõige vanema masina, mille saab endale mõni vastloodav abikomando.

Abikomando tuletõrjeauto garaažikulud ja hoolduse peab tagama omavalitsus. Väljasõitudega seotud kulud tasub vastavalt lepingule päästeosakond.

Abikomandode praegu kehtivate lepingute järgi on komando liikme brutotasu 150 krooni tunnis. Lindmäe loodab, et tulevikus kompenseerib riik abikomandole ka auto ülevaatuse, liikluskindlustuse ja osa hooldusega seotud kuludest. “Samas on meeldiv näha, et reeglina omavalitsus toetab kohapealset abikomandot,” märkis Lindmäe.

Abikomandol siiski vaid abistav roll

Abikomando olemasolu vallas ei tähenda seda, et põhirühm jätab tulekahjule välja sõitmata. Lindmäe selgitas, et abikomando mehed on ju siiski päeval oma tööde ja tegemiste juures. Välja saavad nad sõita vaid siis, kui see on võimalik.

“Abikomandol ei ole iseseisvat väljasõidu piirkonda,” kinnitas Lindmäe, rõhutades, et kokkulepitud piirkonda sõidab abikomando välja alles siis, kui põhipäästjad seda vajalikuks peavad. On olukordi, kus abikomando võib kiiremini kohale jõuda kui päästjad. Lindmäe sõnul on nad püüdnudki abikomandodesse võimalikult palju inimesi haarata, et oleks neid mehi võtta, kes saavad vajadusel kohe välja sõita.

“Nemad ei ole ju riiklikult rahastatud valves olev komando,” ütles ta. “Näiteks Mustjala autot niisama Salmele ei kupatata, aga kui meil on abi vaja, siis me ta sinna kutsume,” seletas Lindmäe, täpsustades, et esmalt püüavad professionaalsed päästjad ikka ise olukorraga toime tulla.

Mida teha, et abikomandot luua

“Meie ei suuda tekitada mitte ühtegi abikomandot, kui puudub kohapealsete inimeste initsiatiiv ja tahe,” lausus Lindmäe, lisades, et enamasti on komando loomise soov tulnud ikka meestelt endilt. Väljaõppe korraldab päästeamet.

“Anname ka auto, varustuse, kaitseriietuse, saapad, kiivrid, tulekustutuskindad ning töö eest raha,” ütles Lindmäe.

Praegu on abikomandod Mustjalas, Abrukal, Tagaverel, Tornimäel, Torgus. Lisaks Pihtlale ja Salmele võiks abikomando olla ka Lümandas, Eiklas, Kärlal ja Kaarmal.

Print Friendly, PDF & Email