Valdades uus maksupoliitika

Ajendatuna 1. aprilli Oma Saares ilmunud artiklist, kus teatati, et Muhu vald hakkab oma külalisi maksustama, on mitmest maakonna vallast tulnud teateid uute maksude kehtestamisest. Maapiirkondade üha süveneva vaesuse vastu on vallad lõpuks leidnud rohu ja võimaluse, kuidas kiiresti ja korralikult oma kassat täita.

Pihtla vald – järvevaatamise maks

Saaremaa üks vähetuntumaid omavalitsusi pani raha teenima oma ainukese aarde – Kaali järve. Nüüdsest on Kaali järvele ümber ehitatud aed ning järve saab näha vaid aia sisse tehtud aukudest.

“Selle idee peale tuli meil kohalik ärimees. Punnisime küll vastu, kuid ta lubas muidu kõik oma majad ära viia siit. Ühesõnaga, meile tehti pakkumine, millest me ei saanud ära öelda,” ütles Naelale kohalik võimuesindaja, kelle sõnul saab vald ärimehe kogutud maksust endale 5%.

Järvevaatamise maks on kehtestatud n-ö astmelisena. Vastavalt augu suurusele. Ühe silmaga vaatamise auk maksab 10 krooni minut. Kahe silma auk on juba 20 krooni minut. Kui keegi tahab terve pea august läbi pista, tuleb minutis välja käia juba 50 krooni suurune summa.

Pensionäridele tehakse pensionitunnistuse ettenäitamisel 3 % soodustust. “Õpilastele me kahjuks soodustuse kehtestamist võimalikuks ei pidanud, kuna nemad on kooliprogrammi tõttu ühed meie potentsiaalsemad kliendid,” ütles külma kõhuga ärimees.

Mustjala – filmimise maks

Tulenevalt viimastel aegadel Mustjala kuulsaks teinud põhjustest, otsustas kohalik omavalitsus maksustada oma valla elanike filmimise ja pildistamise.

“Aitab küll, ei näita end enam ilmarahvale tasuta. Pärast saame ainult mööda pead. Tahaks ikka kasu ka saada,” ütles tundmatuks jääda sooviv ametnik. Tema sõnul tuleb kohalikke elanikke pildistada soovijail kõigepealt vallamajas täita vastav formular, mille kinnitab ja annab pildistamiseks loa vallavanem isiklikult. Pildistamis- ja filmimismaksu suurus sõltub erinevatest faktoritest. Aparaadi suurusest, kohaliku elukohast ja ilmast.

Päikesepaisteliste ilmadega korrutatakse maks teatud koefitsiendiga. Kõige rohkem raha tuleb välja käia purjus vallakodaniku jäädvustamise eest. Vajaduse korral rendib vald oma kodanikke ka modellidena välja.

Lümanda – Bocki platsi maks

Lääne-Saaremaal asuva Lümanda valla valitsus otsustas teenima panna valla valuprobleemi. Nimelt kurdetakse, et kohaliku poe ees kogunevad alkoholi tarbivad meesterahvad, mistõttu on poeesine saanud rahvasuus Bocki platsi nime.

Nüüdsest on poeesine territoorium jagatud piirkondadeks, mida saab õllejoomise paigana rentida. “Miks hakata lahendamatut probleemi lahendama, pigem paneme selle teenima,” sõnas valla majandusnõunik. Platside rendist saadav raha läheb koolile uute korvpallide ostmiseks.

“Maks sõltub platsi suurusest ja läbiviidava tegevuse iseloomust,” selgitas ametnik. “Kui on n-ö kiire õlu, siis piisab kindlasti ka ühel jalal seismisest ja väikesest platsist, kui on pikemad jutud ja rohkem jooki, saab rentida ka suurema maalapi. Oleme mõelnud ka väsinud külameestele, kes võivad end vajadusel suisa külili visata,” kirjeldas ametnik uut kehtimahakkavat süsteemi.

Tema sõnul võib tulevastel rentnikel tekkida küll mõningasi kommunikatsiooniprobleeme. “Kui üks tahab pikali visata ja teine ühe jala peal seista, siis võib neil tekkida omavahelisi kommunikatsiooniprobleeme, kuna seisjate plats asub poe nurga taga, pikutajate oma aga poe ees.”

Valdade rahateenimisvõimaluste kirjeldamine jätkub järgmises Naelas.

Print Friendly, PDF & Email