Suhtekorraldusest läbi võimalike lahenduste prisma (7)

Suhtekorraldusest läbi võimalike lahenduste prisma

 

Kuna siin on nüüd Kuressaare suhtekorraldusest nii ja naapidi, ja eriti kriitilist-pidi kirjutatud, siis on mõistlik teema kokkuvõtteks ka mõned võimalikud lahendused välja pakkuda. Pole mõtet analüüsida ja asja arutada, kui see kuskile välja ei vii.

Ja siinkohal tahan pakkuda omapoolse panuse edasiliikumiseks. Seda just sellest vaatenurgast, mis suhtekorralduse funktsiooni suurepäraseks teostumiseks hää ja seeläbi ka Kuressaare elanikele parim lahendus oleks.

Stsenaarium 1: Priit Pruul muudab oma plaane ja jääb Kuressaare linnavalitsusse tööle. Võtab tehtud kriitikat tõsiselt ja vaatab asjalikult ja strateegiliselt ettepoole, mõtleb kolleegidega läbi, kuidas tulevikus asja eriti hästi teha saaks, ja jätkab pusimist. Kõik suhete ja kommunikatsiooniga seotud protsessid on pikaajalised ja vajavad järjepidevust ning ainult nii ja sellisel viisil hakkavad tulemused kunagi ka positiivses valguses välja paistma. See oleks linnale ja rahvale parim.

Stsenaarium 2: Priit Pruul läheb ikkagi ära ja linnavalitsus leiab talle asendaja veel nooremate PR hakatiste seast ülikoolist, kes potentsiaalselt tahaks ja sooviks end saarega siduda ja oma tähelendu siin alustada. See oleks hea ses mõttes, et mõni noor saare elust innustunud inimene saaks vahva väljakutse. Halb aga selles mõttes, et sisuliselt hakkaks kõik otsast, ja Priidu alustatud ja tehtud asjad võivad jääda unustusse, mis poleks mõistlik.

Stsenaarium 3: linnavalitsus otsib Saaremaalt inimese, kes isikuomadustelt sobiks seda tööd tegema, ja hakkab paralleelselt tööga teda ka välja koolitama. Või kasutab mõnda juba varem Saaremaale tulnud PR haridusega inimest.

Kokkuvõtteks: konsultatsiooniteenused omavalitsuste PR vajadustes on suht küsitav lahendus ja siin pole vahet, kas konsultant on mingi kuulus firma või algaja, kohalik või mandrikas, või kes iganes. Küsimus on selles, mida konsultant teenuste näol linnavalitsuse PR tööse pakkuda saab ning kas ja kui palju sellest linnal ja rahval kasu on. Kuivõrd konsultant suudab teostada kõiki neid rolle ja eesmärke, mida professionaalne PR eeldab.

Ainult konsultatsiooniteenusega tegelikku PR tööd ei toimu. Konsultant saab aidata hädaolukorras ja teha teatud tehnilise tasandi töid, mille mõttekusest juba esmaspäevases lehes rääkisin, ja vajadusel nõustada. Konsultant võib tulla abiks, aga sellisel juhul peab linnavalitsusel endal ikkagi PR inimene olemas olema, kellele appi tulla.

Kindlasti peaks olema strateegiline kommunikatsiooniplaan, mis sisuliselt haakuks maavalitsuse ja ka linna arengukavaga, liiguks samas suunas ja toetaks selles välja toodud eesmärke.

Kindlasti peaks olema kriitiline ja pidev tegevuste ja olukordade analüüs, korrektne ja regulaarne tagasiside linnarahvalt, nende vajaduste täpne kaardistamine ja püüe ka nende vajadustele informatsiooni osas vastu tulla.

Kindlasti peaks suhtekorraldajal olema linnavalitsuses strateegiline positsioon ja õigus “öelda kuningatele, kui need on alasti” ja mida tuleks nüüd teisiti teha, kuidas suhtumisi muuta ja õppust võtta. Nii oleks professionaalne ja nii oleks edasiviiv. Tähtis on osata muutuda ja tahta saada paremaks.

Print Friendly, PDF & Email