Kariibimoa mees mängis inimeste südamed sojaks (1)

Jälle nädal läbi soan. Kohe tulemas munadepühad peale. Mineva reede emakeelepäeva Hellamaa külakeskuses ää lõpetat Muhu murdekeelse loomingu võistlus köis juba seitungist läbi. Kõikse param meel oo aga selle pärast, et inimesed, kis muhu murret veel heaste oskavad, kirjutamist jätkavad. Mo postikasti potsatas jälle ühe kena ääkaran muhulase murdekeelne kiri. Oo ikka kena tunne!

Mineva laupa korjas käputäis inimesi Muhu restorani Uno Loopi kuulama-voatama. Eesti muusikute raudvara sihest tulli mees, kelle olemist ega lauluhealt põle voastanumbrite selga korjamine palju muutn. Sõuke igihaljas kunstimees köis muhulaste nina ees. Kus kõik nee inimesed ollid, kis kurtvad, et kultuur ep jõva muhulasteni, seda me põle kohjapeal välja mõteln. Restoranis olli ruumi üle küll.

Teisibe õhtast sai veart mailmamuusikad kuulata Liiva kirkus. Eksootilise väljanägemisega mees Kariibimoalt nimega Francis Brine mängis külmas kirkus inimeste südamed natusse aaga sojaks. Jällegid võis kahjatseda, et vähesed viisisid kottu välja tulla. Muidugid ehk koa seepärast, et muusik tegi Muhuse nõnnaütelda üllatusvisiidi, kuulutused ilmusid mõne päeva enne esinemist. Moole näiteks üks hea inimene lausa kõlistas, et mine.

Jumal tänatud! Olli minemist veart. Peale selle olli muusik meitele mängmas heategevuslikkus kordas. Otseselt piletid põle küsitud. Annetusi sai panna kasti sisse. Ja kut veel teati, kelle heaks nee annetused läksid, seda parama meelega neid tiha sai. Üks vanainimene soatis mooga oma annetuse lisaks, et ta küll kontsertile ep jõva, aga aidata tahaks ikka. Villu Veski võttis oma pilli koa lõppus välja ja siis puhusid muusikud vastamisi.

Külm kirk healestas pilla ühtelugu omatahtsi rinki. Muusikud pannid siis iga loo vahel jälle oma kanguse maksma ja kruttisid toonid õigeks. Lõppeks sai külaline kingituseks muhu mütsi. Et siis ehk teesekorra põhjamaal vähe soem mängeta.

2.–3. abrillil oo Muhuse oodetud rahvusvahelise muuseumipõhise käsitööalase projekti raames rootslasi, ungarlasi ja rumeenlasi. 2. abrillil 14.00 peetse Hellamaa külakeskuses seminar, kuhu oodetse kõiki käsitöömeistrimi, aga andke omast sõnna enne teada.

Rootslased tegavad ettekande oma siiamoale tehtud tootearendustest ja projektidest. Seminari päeva tahetse külakeskuses külalistele silmarõõmuks pakkuda käsitöönäitust. Juba paergus võib igaüks kohja peale viia oma või teiste tehtud käsitööesemeid, soovitavalt rahvusliku väljanägemisega.

Nõmmküla külakeskuses oo tublid näputöönaised algust tein teese veart asjaga. Nad akan kokku korjama ja jäljendama vanu käterätikute, padjapüüride, linikute ja seinapiltide mustrimi. Siikohtas oodetse inimestelt näidissid. Kellel oo säilin vanu varspistes seinapilta, kus päkapikud oma tegemisi toimetamas või miskit teismoodi seinapilta. Või padjapüüra, kus puhkamiseks kenad soovid.

Või käterätikumi piltide ja kirjadega. Kut te ep roatsi oma varandust kottu välja viia, tehke nendest näiteks digipilt ja viige külakeskuse arvuti. Ja enne, kut te hakkate mõnda vana asja ää viskama, näidake või pakkuge seda käsitöö tegijatele. Helga Pallase käest soab veel üle küsida, kut mo jutt päris selgeks asja es tein.

Kis tahab veel abi või nõu soaja mineva voasta tuludeklaratsioonide esitamisel, siis 26. märtsil tuleb Liiva roamatukoguse Saare maksu- ja tolliameti esindaja neid paberimi vastu võtma ja abitahtajud nõustama kellu 10–12.

Vahel toovad inimesed külakostiks väjalõikimi erinevatest Eesti aakirjadest ja seitungitest. Leidsime ühe tuntud koduseinde vahel elava mutuka pildi. Jutt koa juures. Muidugid kirjakeeles. Mo ema voatas korra sellele pildile otsa. Et see ju siidiputlik. Mõtelge nüüd, mis mutukast jutt köib. Tuleva korra aegas siis ma ütle. Mõtlesime sii, et tea kas see oo paljast Põhja-Muhu sõna või tuntud koa lõuna pool soart ehk kaugemalgid.

Olge munuksed!

Print Friendly, PDF & Email