Jaak Aaviksoo toetab Kaitseliidu Kodu taastamist ning lubab Muhusse radarit (1)

Jaak Aaviksoo toetab Kaitseliidu Kodu taastamist ning lubab Muhusse radarit

 

Eile oli Saare maakonnas ametlikul visiidil Eesti kaitseminister Jaak Aaviksoo. Teda saatis riigikogulane Tarmo Kõuts. Vastupidiselt Nõukogude ajale, mil Vene väed olid end saartel paigutanud vaat et igasse metsatukka, ei ole tänapäeva Eestis kaitseväge saartel enam ollagi.

“On ainult Kaitseliit, mille tegevust on meil igal juhul plaanis laiendada, sest Kaitseliit on tunduvalt suurem kui väeosad kokku ning ta on siiani olnud natuke vaeslapse osas,” tunnistas Aaviksoo, kes külastas ka Kaitseliidu Saaremaa malevat ning kohtus õhtul naiskodukaitsjatega.

“Vaatasime ka “ilusat” maja seal lossi vastas, Kaitseliidul on selle majaga (Allee tänaval asuv ajalooline Kaitseliidu Kodu hoone – toim) omad plaanid, aga kas peame nende plaanide teostamiseks ootama aastani 2010–11,” rääkis Aaviksoo, arutades, kas on vaja veel kolm aastat hoida lagunevat maja, kui on võimalik plaane ka ümber vaadata.

“Ma ei taha mingeid veksleid välja anda, kuid see on üks teema, millega ma siit Tallinna tagasi lähen,” kinnitas Aaviksoo, kes tunnistas, et 16 aastat pärast taasiseseisvumist võiks riigile kuuluv maja paremas korras olla.

Kaitseministril oli veel üks uudis. Nimelt on Muhusse, endise sõjaväebaasi alale kavas paigutada üks kolmest radarist. Täpsemat kohta ei soostunud Aaviksoo veel ütlema, kuid nentis, et riigil on selleks maa saarel olemas.

“See radar peaks vaatama, et Lääne-Eestis ja saartel midagi lubamatut ei sünniks,” märkis minister, kelle sõnul ei saa veel kindlalt öelda, et kõik plaanid teostuvad. “Praegu on meie arusaam selline, et Muhusse radari paigutamine on reaalseim variant, kuid kogu vajalik asjaajamine võib esile tuua veel igasuguseid asjaolusid,” märkis Aaviksoo.

Muhu saarele peaks radar kerkima lähema nelja aasta jooksul. Kogu projekt tehakse rahvusvahelise relvahanke tingimusi järgides ning üldiselt peaks plaanitav radar hakkama lisaks spetsialistidele tööd andma ka näiteks kohalikele kaitseliitlastele.

Aaviksoo käis ka Kuressaare gümnaasiumis, kus talle tutvustati riigikaitseõpetusega seonduvaid probleeme. “Tahtmist koolil on, aga kui kaitseministeerium saaks mõningate rajatiste rajamisel õla alla panna, oleks sellest hea meel mitte ainult gümnaasiumil või Kuressaare linnal, vaid kogu Saaremaal,” möönis kaitseminister.

Print Friendly, PDF & Email