Veebruar oli üks soojemaid

Veebruar oli üks soojemaid

 

Otsasaanud veebruarikuu oli Saare maakonnas ilma poolest läbi aegade soojemaid, paigutudes alates 1901. aastast kolmandale kohale.

Sõrve ilmajaama mõõtmistulemuste järgi paigutus 2008. aasta veebruar oma keskmiselt 2,6 soojakraadiga alates 1901. aastast koguni kolmandale kohale, teatas Oma Saarele Külli Loodla EMHI ilmavaatluste osakonnast.

Keskmine temperatuur on kõrgem olnud vaid 1990. aastal, kui sooja mõõdeti 3,5° C, ja 1989. aasta 2,8 soojakraadiga. Normtemperatuur peaks veebruaris olema siiski miinusmärgiga, täpsemalt -3,4 kraadi. Kõige külmem veebruar oli 1940. a, kui keskmiseks õhutemperatuuriks mõõdeti 12,6 külmakraadi.

Vilsandil oli tänavune keskmine temperatuur veelgi kõrgem, ulatudes koguni 2,8 soojakraadini, mis samuti jääb alla vaid eelpool toodud aastate näitajaile. Võrdluseks võib tuua, et eelmise aasta veebruaris oli keskmine temperatuur -4,3° Sõrves ning -4,8° Vilsandil.

Veebruarikuu õhusooja madalaim punkt mõõdeti Sõrves 16. veebruaril, kui elavhõbedasammas langes -8 kraadi peale. Eelmise veebruari miinimumtemperatuur oli poole madalam, termomeeter näitas tookord -16,3 kraadi. Maksimumtemperatuur oli mullu veebruaris sama mis jaanuaris. Tänavuse küünlakuu 22. päeval mõõdeti Sõrves õhusoojust 5,7 kraadi. Möödunud aasta sama näitaja küündis aga vaid ainult 4,1 soojakraadini. Vilsandil oli kuu kõige soojem päev vabariigi aastapäeval, kui sooja oli 6,5 kraadi.

Lisaks sellele, et ilm oli veebruaris tavapärasest soojem, oli see ka tunduvalt märjem. Sõrves mõõdeti kuu keskmiseks sademete hulgaks 39 mm, viimati sadas veebruaris nii palju 2004. a, kui sademete hulk ulatus 37 mm-ni. Sademete normhulk peaks Sõrves olema 21 mm, milletaoline see möödunud aastal oli, kui sadas 22 mm.

Kuigi Vilsandi on sademete normi poolest Sõrvest niiskem koht, jäi Vilsandi sel aastal oma 37 mm-ga Sõrvele siiski alla.

Üks väheseid näitajaid, mille poolest tänavune veebruar eelmisest maha jäi, oli päikesepaiste. Möödunud kuul paistis päike Sõrves 65 tundi ja Vilsandil 67 tundi. Aastal 2007 olid vastavad näitajad aga koguni 72 ja 92 tundi.
Lund selle aasta veebruaris Vilsandil ei nähtud, ka Sõrves oli kerge lumekirme vaid üksikutel päevadel, ulatudes napi ühe sentimeetrini.

Eelmisel aastal oli Vilsandil lumi, mille paksus ulatus ühest kuni üheksa sentimeetrini ja mis püsis maas terve kuu. Niisamuti oli 2007. a ka Sõrves, kus kuni neljasentimeetrine lumevaip kattis maad pea terve kuu.

Print Friendly, PDF & Email