Lihtne küsimus (2)

Ikka juhtub, et kodus raamaturiiulit korrastades jääb silma selliseid raamatuid, mida kogemata sattunud koju mitu eksemplari, või jäävad vabad seinapinnad riiulitele kitsaks ja osa raamatuid jääb üle.

Või saadakse päranduseks korralik raamatukogu, mis paraku juba kodus olevaga mingis osas kattuv. Põhjusi, miks tahetakse kasutatud raamatutest lahti saada, võib olla palju. Kasvatus ja teadmine, et kellegi teise jaoks võib ülearune raamat väärtuseks osutuda, ei luba raamatuid prügikonteinerisse viia.

Kuhu saab anda kasutatud raamatuid?
Vastab Saare maakonna keskraamatukogu juhataja Anu Vahter:

Maakonna keskraamatukogu eraisikute käest raamatuid ei osta. Lihtsalt annetuste puhul saame vastu võtta vaid väikesi koguseid – paarkümmend kuni paarsada raamatut. Kõige parem on enne raamatute toomist koostada nimekiri, mille järgi saame ülevaate, ja teha siis valiku, mida raamatukogul vaja võib minna.

Oodatud on üldhariduskooli kohustusliku kirjanduse loetelusse kuuluvad raamatud või mõni teos, mille raamatukogu enda eksemplar on liiga kulunud ja saame selle siis korralikuma vastu välja vahetada.

Siiski on raamatukogu võimalused piiratud hoiukoha puudumise tõttu.
Keskraamatukogu kojulaenutuses on ukse lähedal kast, kus olevaid raamatuid võib külastaja päriselt endale võtta. Sinna pannakse raamatukogus mahakantud eksemplarid ja vahel ka kellegi toodud kasutatud raamatud.

Raamatuid ostavad antikvariaadid, kuid kindlasti arvestades nende müügiväärtust. Pakkuda võib ka seltside, valdade või koolide raamatukogudele, kuid ikkagi eelnevalt koostatud nimekirja alusel.
Kui koduses majapidamises on kuiv hoiukoht olemas, võiks raamatuid säilitada, sest paljud neist muutuvad aja jooksul ainult väärtuslikemaks.

Print Friendly, PDF & Email