Võõra peo tekitatud pohmelus

Võõra peo tekitatud pohmelus

 

Selle nädala alguses tähistas Kosovo suurejooneliselt oma iseseisvuse väljakuulutamist. Maailma ajakirjandus prognoosib aga, et raskemad ajad seisavad noorel riigil veel ees – igale suurele peole järgneb ju kolossaalne pohmelus. Kuna suurel määral seisab Kosovo iseseisvuse taga aga kohalik maffia, siis pelgab ajakirjandus, et uus riik võib peagi muutuda Euroopa nn mustaks auguks ja siis võib peojärgne pohmelus juba kogu maailma tabada.

Londonis ilmuv konservatiivne päevaleht The Times hoiatab ühes oma juhtkirjas, et suur eufooria haihtub peagi ja saabub argipäev. Pärast lippude lehvitamist, suurejoonelist ilutulestikku ja tänavapidustusi põrkub Kosovo elanikkond kokku igapäevaelu maiste raskustega.

Diplomaatilisel rindel tähendab see võitlust Serbia vastuseisuga, sest juba järgmisel päeval pärast Kosovo iseseisvuse väljakuulutamist tegi ametlik Belgrad avalduse, et teeb kõik selleks, et juba eos annulleerida see “ebaseaduslik iseseisvuse väljakuulutamine”. Uue riigi sees tuleb aga tavakodanikel võidelda erakordse vaesuse, suure tööpuuduse ja serblastest vähemuse (neid on 120 000) vastuseisuga.

Mis puudutab aga rahvusvahelist tasandit, siis on uue riigi väljakuulutamine juba segadusi tekitanud – süvenenud on euroliidu lõhestatus.

Ajalehe The Times’i ühes teises artiklis kirjutatakse: “Pidu oli küll Kosovos, kuid pohmelus tabab peagi kogu maailma.” Tõsi, ajaleht ei usu Serbia ähvardusi, et Kosovo eraldumine toob endaga kaasa “enneolematute mõõtmetega katastroofi”. See on ajalehe arvates ilmselge liialdus. Kuid samas ei tasuks unustada, et Serbia tähtsaim liitlane Venemaa on oma muskleid juba näidanud ja kõik see võib Kremli juba niigi halbu suhteid lääneriikidega veelgi teravdada.

Leht jätkab: euroliit ei saa kiidelda sellega, et tal oleks Kosovo küsimuses ühtne seisukoht. Kui Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia pooldavad uue riigi tunnustamist, siis Kreeka, Hispaania, Sloveenia ja Bulgaaria on selles küsimuses vaoshoitud – need riigid pelgavad, et Kosovo iseseisvuse toetamine annab trumpkaardid kätte nende endi separatistidele. Edasi võrdleb The Times’is ilmunud artikli autor Venemaa ja lääneriikide seisukohti Kosovo küsimuses ja jõuab järeldusele, et “õiguslikust vaatepunktist on Venemaa hoiak palju korrektsem, loogilisem ja järjekindlam”.

Selle viimase seisukohaga nõustub Londoni teine päevaleht The Guardian. Leht kirjutab: kui paradoksaalne see ka ei tundu, kuid antud hetkel ja antud küsimuses on just Venemaa jäänud ÜRO ja rahvusvahelise õiguse ainsaks kaitsjaks. Siinkohal tuletab ajaleht meelde, et alates 1999. aastast, mil NATO alustas Serbia pommitamist, on kõik Kosovo sündmused arenenud väljaspool ÜRO julgeolekunõukogu jurisdiktsiooni.

The Guardian jätkab: täna räägivad lääneriikide diplomaadid palju Kosovo probleemi unikaalsusest. Ent leht on seisukohal, et selle nn unikaalsuse on Ameerika Ühendriigid koos oma liitlastega ise tekitanud – Kosovo unikaalsus seisneb vaid selles, et NATO 1999. aastal sellesse konflikti ühepoolselt sekkus; täna käib lääneriikidele selle etnilise konflikti lahendamine ülejõu. Häbi on, et praegu püüavad lääneriigid probleemist vabaneda sel teel, et rikuvad jämedalt rahvusvahelist õigust. See asjaolu võib tuleviku jaoks pretsedendi luua, avaldab The Guardian kartust.

Itaalia päevaleht Corriere della Sera on jälginud aga Serbia reaktsiooni Kosovo parlamendi otsusele kuulutada provints iseseisvaks. Kui tegemist on doominoefektiga, mille ahelreaktsiooni Venemaa president Putin nii väga kartis, siis – nii kirjutab Itaalia ajaleht – ei lasknud selle tagajärjed end kaua oodata… Sündmustele kõige lähemal seisvad inimesed, Kosovos elavad serblased, karjuvad tänavatel “Häbi!”, Serbias elavad inimesed hüüavad “Marionetlik riik!”. “Häda neile, kes taganevad!” – nii skandeerivad Bosnia serblased. Peagi muutusid sõnad aga kivideks, kuulideks ja granaatideks!
Termin “iseseisvus” ärritab kõiki – nädala alguses Belgradis toimunud tänavarahutustes said vigastusi kaheksa politseinikku ja umbes kümme tsiviilisikut. “President George W. Bushi nimi on nüüd igaveseks ajaks Serbia ajalukku kirjutatud mustade leinatähtedega!” teatas ühel avalikul koosolekul Serbia peaminister Vojslav Koštunica. Rahvas võtab neid sõnu aga kui signaali. Nii kirjeldab olukorda Põhja-Balkanil Milanos ilmuv Corriere della Sera.

Teine Itaalia ajaleht, Torinos ilmuv La Stampa on pikemalt usutlenud USA endist suursaadikut ÜRO-s John Boltonit. Ameerika diplomaat on seisukohal, et Kosovo eraldumine Serbiast ei tähenda head, kuna Pristina ühepoolne samm seab ohtu stabiilsuse kogu Põhja-Balkanil. Veel hullem – Bolton on seisukohal, et Moskva kasutab nüüd juhust, et õhutada eralduma Gruusia mässulisi provintse Abhaasiat ja Lõuna-Osseetiat.

Ameerika diplomaadi arvates on Kosovo poliitiline miin, mis tekkis tänu tõsisele strateegilise veale. Selle vea eest kannavad vastutust USA ja mitme Lääne-Euroopa riigi valitsused. Bolton on seisukohal, et tekkinud ummikust väljumine saab olema raske ning nõuab rohkesti aega ja energiat.

Print Friendly, PDF & Email