Leedri küla rahvas tegi tulevikuplaane (1)

Pühapäeval kogunes Leedri küla rahvas taas Roosta talus, et pidada aru tehtud ja tegemist vajavate tööde üle. Kohale tuli 25 inimest 14 talust. Koosoleku avas külavanem Maret Künnap ning kõigepealt tehti kokkuvõte viimase aasta jooksul toimunust. Põhilised sündmused, mida meenutati, olid kevadtalgud, kui võsast puhastati tühjalt seisva Laratsi talu õu, ning suvine igati korda läinud külapäev.

Et möödunud kevadel valmis ka küla arengukava, saigi järgmiseks aruteluteemaks Jaanika Vakkeri eestvedamisel kavasse kirjapandud ülesannete täitmine. Esimesed sammud selles suunas tehakse juba paari kuu pärast, kui uue elu saab küla keskel asuv piimapukk-ootepaviljon.

Neid külasid, kes saavad oma piimapukiga uhkustada, on Saaremaal ilmselt väga vähe järele jäänud. Leedris jääb see ehitis aga veel pikaks ajaks kasutusse külarahva koosistumiskoha ja postkastide varjualusena. Selle aasta plaanis on veel teeviitade ja infotahvli ülespanek meie külaliste ja turistide jaoks. Enda tutvustamiseks on meil valmimas ka interneti kodulehekülg, kust leiab peagi mõndagi huvitavat lugeda.

Koosoleku põhiliseks arutlusteemaks kujunes aga meie peoplatsina kasutusel oleva Saaru välja kordategemine. See väljak on looduslikultki justkui loodud ühiste pidude pidamiseks ning seal on juba olemas lipuvarras, lõkkease, kiik, kuivkäimla ja võrkpalliplats. Külarahva ettekujutuses aga võiksid seal olla veel väikelaste mänguväljak, piknikulauad ning kõige tähtsamana paviljoni tüüpi varjualune.

Kõik kohalolnud said avaldada mõtteid, milline see “küün” tulema peaks, esimesed joonisedki said tehtud. Mõttetalguid suunas oma nõuga arhitekt Sander Aas. Tema kaasabil paneb külaseltsi juhatus lähitulevikus paika ehitise plaani, teeb esialgse hinnakalkulatsiooni ning hakkab mõtlema rahastamisvõimalustele.

Arutusele tuli ka küla idapoolse osa mure suvise tolmuga, mis idakaare tuulte puhudes Kihelkonna–Kaugatuma maanteelt külani jõuab. Probleemile tähelepanu pööramiseks otsustati teha vastavasisuline avaldus Lümanda vallavalitsusele.

Ühise arutelu järel jätkus “töö sektsioonides”: mehed vaagisid võimalikku postkastiehitust, naised valisid külale logo – selleks oli igal talul palutud mõned kavandid kaasa tuua. Terviklikku lõppvarianti veel ei leitud, kuid häid ideid, mida edasi arendada, siiski oli. Vahepeal joodi ka väheke šampust küla terviseks ning maitsti kaasatoodud head-paremat. Nenditi, et mida rohkem ühiselt küla asju ajada, seda enam koorub ideid, mida võiks teostada. Järgmine tähtis samm on jõuda konkreetsete tegudeni. Õnneks Leedris on see hea seis, et külarahvas tuleb ikka algatusega kaasa ning koostegemisest sünnib rõõmu kõigile.

Leedri küla selts

Print Friendly, PDF & Email