Saaremaa solistide võistlus on hüppelaud suurele lavale

Saaremaa solistide võistlus on hüppelaud suurele lavale

 

Nädalavahetusel toimus Saaremaa ühisgümnaasiumis juba 12. korda üleriigiline solistide konkurss. Aastaid on konkursil osalenud palju andekaid noori, kellest praeguseks on juba kuulsad lauljad saanud. Võistluselt on tuule tiibadesse saanud näiteks Liisi Koikson, Kerli Kõiv, Laura Põldvere, Kadi Toom, Sofia Rubina jt. Kuigi tegu on küllaltki pika traditsiooniga, pole juttugi konkursi hääbumisest või vananemisest. Populaarne võistlus tõi kokku nii esinejaid kui ka publikut. Võistlustules oli üle 70 solisti ning saal puupüsti täis.

Lavalaudadel astus üles nii “vanu kalu”, kelle jaoks võistlus on saanud iga-aastaseks traditsiooniks, kui ka uusi üritajaid.

Žürii koosseis oli tänavu küll varasemaist väiksem, ent see-eest oli soliste hindamas mitmeid uusi lauljaid ja muusikaga seotud inimesi, nagu näiteks Kaire Vilgats, Maian Kärmas ja Anne Veesaar. Veel kuulusid žüriisse konkursi algataja muusikapedagoog Sirje Medell, laulja ja muusikaõpetaja Mare Väljataga, raadio saatejuht ja ansambli Cosmoskva liige Priit Pruul, varasemalt samal konkursil grand prix’ võitnud solist ja helilooja Erko Niit ning konkursi laureaat ja laulja Laura Junson.

Hea hüppelaud edasiseks

“Väga lahe ja tore noortevõistlus,” jagas esmamuljeid esmakordselt žüriiliikmena tegev Kaire Vilgats. “See on väga hea hüppelaud edasiseks.” Taseme kohta ütles Vilgats, et see on suhteliselt seinast seina. “On väga häid ja natuke halvemaid ka, ent kõik peaksid siiski tulema ja ennast proovile panema. Konkurss on hea kogemus.”

Grand prix rändas Viljandisse

Konkursi grand prix läks seekord Eva-Lotta Vunderile Viljandi muusikakoolist. Žürii sõnul jättis tütarlapse esitus ning hääl neile sügava mulje ning võitja väljaselgitamisel ei olnud kahtlustki – laulja sai kõigilt žüriiliikmetelt maksimumpunktid. Eva-Lotta Vunder ütles, et oli tunne pärast võitu võimas ja uskumatu. Erinevalt žüriist oli lauljale konkursi grand prix täielik üllatus.

Saarlased olid esindatud kõikides vanusegruppides ning ka duettide voorus. Kohalikel lauljatel õnnestus kodusaarele jätta mitmeid auhinnalisi kohti esikuuikus ning puhas töö tehti duettide voorus, kus esikolmiku kohad jagunesid täielikult saarlaste vahel.

Veel andis žürii välja hulgaliselt eripreemiaid, millest enamik tuli jällegi saarlastele: kõige stiilsem riietus – Linda Lapp, säravaim saarlane – Tuuli Rand, parimad taustalauljad – Preedik Heinmaa esituses “Man in the Mirror”, 7.–9. kl julgestuspreemia – Hanna Martinson, meeleoluka esituse eest – Stella-Liisa Lõhmus ja Henrika Trave ning Kaia Oidekivi ja Preedik Heinmaa, parim muusik – Britta Virves, saarlasest tubli põhikooliõpilane – Pille-Rite Rei ja Kärt Männa.

Küsisin Ülenurme muusikakooli õpetajalt Ursel Ojalt, mis teeb lauljast hea laulja. Kogenud pedagoog vastas: “Laulja peab olema aldis koostööks ning valmis arvestama teistega. Solist üksi ei ole iseenesest mitte keegi, ta on üks osa ansamblist. Neid soliste, kes saavad hakkama täiesti üksinda, on vähe. Üksteisega arvestamine viib edasi, me kogu aeg õpime üksteise käest. See ongi asja trump.”

Võistlus oli stabiilne

Võistluse idee autor ja kunagine peakorraldaja Sirje Medell ütles, et aastatega on konkurss arenenud ning ka muutunud, ent üldjoontes on tegu stabiilse heatasemelise üritusega. “Konkurss on stabiilne. Kõik see, mis on hea, ei ole kusagile kadunud.” Medell on konkursil olnud nii korraldaja kui ka juhendaja ning viimastel aastatel just žüriiliikme rollis.

Huvitavaks peab ta neid kõiki. “Kui on kõrge tase, on žüriis äärmiselt raske, lausa vaimselt kurnav. Seevastu kuulajana on heatasemelisel kontserdil olla väga hea ning juhendajana põnev, närv on sees. Juhendaja elab ju kõik kahekordselt läbi, kuulab õpilase iga nüanssi ning pabistab ise kaasa. Mõlemad pooled on huvitavad. Žüriis on põnev, aga väga raske.”

Küsimusele taseme kohta, võrreldes eelmiste aastatega, vastas Medell, et tase võiks olla kõrgem. “Kes olid tugevad, paistsid kohe välja. Võitja selgitamisel ei olnud meil kahtlustki, pigem jagus vaidlusi gümnaasiumi osa hindamise juures. Küsimus on selles, kas me hindame arengut, kopeerimist või musitseerimist, ent see on tegelikult ka puhtalt maitseküsimus.”

Jääb üle vaid oodata järgmise aasta jaanuarikuud, mil eesti noorte andekate solistide koorekiht jälle Saaremaa ühisgümnaasiumisse koguneb ning muusikasõbrad suurepärasest võistluskontserdist osa saavad.

Saaremaa solistide konkursi lõpptu lemused:
Grand prix – Eva-Lotta Vunder, Viljandi muusikakool

parim juhendaja – Hedi-Kai Pai, Viljandi muusikakool

5.–6. klass
1. Elise Ustav, Elva laulustuudio; 2. Mari-Liis Kaldvee, Elva laulustuudio; 3. Heldur Harry Põlda, Tallinna muusikakeskkool.

7.–9. klass
1. Kerli Kivilaan, Viljandi MK “Viva la Musica”; 2. Martti Laas, Toomas Volli laulukool; 3. Pille-Rite Rei, Kärla põhikool.

10.–12. klass
1. Maria Väli, Kuressaare gümnaasiumi huvikool Inspira; 2. Tuuli Rand, KG huvikool Inspira; 3. Oliver Timmusk, Toomas Volli laulukool.

Duetid
1. Tuuli Rand ja Kristel Aaslaid, KG huvikool Inspira; 2. Maria Väli ja Britta Virves, KG huvikool Inspira ja SÜG; 3. Mirjam Kütt ja Linda Lapp, KG huvikool Inspira.

Print Friendly, PDF & Email