Avastamata aarete saar

Avastamata aarete saar

 

Euroopaga ühes rütmis hingav Eesti kuulutas välja konkursi “Avastamata aarded”, mille võitja saab vana maailma turismi tippsihtkoha au. Naela turismitoimetus esitab konkursile potentsiaalse võidukandidaadi, tänu millele hakkab lähitulevikus turiste Saaremaale voolama nagu koduõlut saarlase kõrisse.

Unustamatud saare lõhnad

Igal asjal on oma lõhn. Nii ka saarlastel ja nende tegemistel. Saarlased on alati olnud tööinimesed ja mitte eriti puhtust armastavad, sestap on nende ümber alati kui pühapaiste heljunud salapärane ja mõistetamatu hõng. Samuti on saarlaste tegemistel, näiteks kalapüügil ja sellega seonduval, omapärane aroom, mis tungib ärritavalt su ninasõõrmetesse, kuid samas hellitab su ihu kui noor kadakaviht. Segunedes merelõhnaga, uimastavad need lõhnad sind ja tekitavad rahustavat transsi.

Kõige selle tutvustamiseks on valminud suurepärane atraktsioon Saaremaa ja saarlaste lõhnade haistmiseks. Nasva ja Salme vahel asub 12-kilomeetrine kanalisatsioonitoru, kuhu lõhnad sisse pumbatakse peamiselt Nasva kalatööstustest ja elamutest. Asja paremaks tajumiseks on torule peale tekitatud mitu vahejaama, kus saab erinevatesse hõngudesse süüvida mõtestatumalt, tutvudes samas infotahvlitel oleva tekstiga lõhna ajaloost ja keemilisest koostisest.

Autoturistidele mõeldes on vahejaamadesse tekitatud miniatuurseid tuuleveskeid meenutavad tiivikud, mis sisselülitamisel saaremaist lõhna otse autoteele ja möödasõitvatesse autodesse suunavad. Ühekordseid pulte veskitiibade käimalülitamiseks võib osta Nasva kauplusest või Kuressaare i-punktist. Sealt saab osta ka ühekordseid kõrvaklappe, magnetofone ja kassette kohalike läbulauludega, mille vahele hakitud lõhnututvustavad tekstid aitavad saareliste aroomide võlu veelgi paremini avastada.

Atraktsiooni pikkus sõltub valitud paketist. Koos giidi ja põhjalike peatustega kestab retk ligikaudu kaks tundi. Selle aja sees toimuvad vahejaamades ühised (ka üksteise) nuusutamised, lõhnadegustatsioonid ja näitemängud, mida esitavad Saaremaa näitetrupid.

Lisaks torust tulevatele lõhnadele on igasse vahejaama organiseeritud kaks päris elus saarlast, keda saab mõõduka tasu eest nuusutada. Loodame selles osas koostööle Kuressaares avatava tööhooviga, kust saaksime palgata erinevata aroomidega varustatud pesuehtsaid saare mehi ja naisi.

Autoturistidele on retke kestus pisut lühem. Kuid katsetuste teel oleme juba suutnud tõestada, et enamik autoturiste võtavad siiski pärast esimest vahejaama hoo maha ning külastavad ka lõhnatoru.

Samuti on valminud erinevad lõhnad kaasavõtmiseks. Võimalik on kasutada oma taarat, kuid lõhnu saab pakkida ka kalatööstuses kasutatavatesse plekk-karpidesse. Viimased on varustatud pisikeste avadega ning neid saab edukalt kasutada näiteks tualettruumidesse ja vannitubadesse saaremaise hõngu lisamiseks.

Kõige enam loodame oma müügiartiklite hulgas just temaatilistele lõhnakuuskedele, mida saab kasutada nii autos kui ka siseruumides. Samuti võib neid peita riiete alla, mis tagab pikema lõhnastatuse kui mingi lõhnaõli.

Praeguseks on juba välja töötatud margid “Lesta lehk”, “Räimerull”, “Tõllu tallad” jne. Pidev uute lõhnade väljatöötamine jätkub.

Tulevikus loodame meie spaades avada ka vastavad lõhnatoad, kus saaks erinevate lõhnade sissehingamise abil parandada mitmeid tõbesid-hädasid, nagu näiteks ninakinnisus. Ka lõhnade raviomaduste leidmiseks jätkatakse katseid.

Lõpetada tahaksin meie projekti reklaamlausega: Vainlased tulevad ja lähevad, aga läbu jääb!

Einar S. Pett,
kinnise ninaga mees

Print Friendly, PDF & Email