OÜ Saaremaa Prügila laienemine kohtab valdade vastuseisu (1)

OÜ Saaremaa Prügila laienemine kohtab valdade vastuseisu

 

Saaremaa Prügila OÜ osanikeringi laienemine loodetud mahus võib saada tagasilöögi, sest vähemalt osa Ida-Saaremaa valdadest ei pea ettevõtte osaluse omandamist vajalikuks.

Möödunud nädalal pöördus Saaremaa Prügila OÜ nõukogu esimees Kalle Koov Saaremaa vallavalitsuste poole ettepanekuga astuda ettevõtte omanikeringi.

Vallavalitsustele saadetud kirjas teatas Kalle Koov, et Saare maakonna ees seisvate jäätmemajandusalaste ülesannete lahendamisel tuleb maakonna omavalitsustel tegutseda ühiselt. “Ei saa olla põhjendatud ühe või teise omavalitsuse loobumine ühiste projektide kaasfinantseerimisest, kuna me kõik hakkame neid teenuseid kasutama,” öeldi kirjas.

Esmaseks jäätmealaseks kohustuseks Saare maakonnas on lähimas tulevikus Kudjape jäätmekäitluskeskuse ehitamine seoses Kudjape prügila sulgemisega alates 16. juulist 2009. Keskuse ehitamise maksumus on 61,6 miljonit krooni. Kokku tuleks jäätmemajanduse arendamiseks järgneva seitsme aasta jooksul investeerida 164, 1 miljonit krooni, millest jääb omavalitsuste kanda 25 protsenti.

Orissaare vallavanem Raimu Aardam ütles Oma Saarele, et Saaremaa Prügila pakkumine tuleb lähiajal arutusele nii Saaremaa omavalitsuste Liidus kui ka Ida-Saaremaa kuue valla loodud Maasi jäätmejaama nõukogus. Aardami sõnul ei ole Ida-Saaremaa valdadel vajadust osaleda Kudjape jäätmejaama rajamisel, sest Maasi näol on Ida-Saaremaal jäätmejaam olemas. Liitumine Saaremaa Prügilaga tuleb kõne alla juhul, kui Saaremaale hakatakse rajama uut prügimäge.

Leisi vallavanema Ludvik Mõtlepa sõnul jääb Leisi vald Saaremaa Prügila pakkumise osas praegu pealtvaatjaks. “Kuna me oleme liitunud Maasi jäätmejaamaga ja selle väljaehitamiseks suured rahad hakkama pannud, siis mina ei näe küll seda vajadust ja sundi, et me peaksime nüüd veel ka teise jäätmejaamaga liituma,” lausus Mõtlep.

OÜ Saaremaa Prügila tegevjuht Mihkel Paljak ütles Oma Saarele, et valdadele saadetud kiri oli eelkõige meeldetuletus võimaluse kohta ettevõttega liituda ning soov saada ülevaade valdade nägemusest seoses Saaremaa jäätmemajanduse tulevikuga. Kui mõni vald liituda ei soovi, pole midagi parata, sest sundida ei saa kedagi, lisas Paljak.

2007. aasta veebruaris asutatud Saaremaa Prügila OÜ praegused osanikud on selle asutajad Kuressaare linn ning Kaarma ja Pihtla vald. Kuni ühe aasta möödumiseni ettevõtte asutamisest on uutel osanikel võimalus omandada selles osalus asutajatega samadel tingimustel ehk siis maksta 20 krooni liituva omavalitsuse elaniku kohta.

Print Friendly, PDF & Email