Lümanda muuseumi rajamine on saanud tuule tiibadesse

Lümanda muuseumi rajamine on saanud tuule tiibadesse

 

Lümanda vanasse vallamajja (pildil) luuakse muuseum, kuhu hakatakse koguma valla kodu- ja kultuurilooga seotud esemeid. Mitte vähem tähtis on sinna rajatav i-punkt, kus saab teavet Lümanda valla turismi- ja vaatamisobjektidest.

Läinud aasta kevadel rääkis vallavanem Toivo Vaik Oma Saarele, et vallal on plaanis asutada muuseum ja korda saada sellega seotud paberimajandus. Praeguseks on läbirääkimised jõudnud idee tasandilt konkreetse teoni ehk puuduolev tükk mosaiigist on vististi leitud.

2007. aasta novembris ütles valla kultuuri- ja hariduskomisjoni esimees Juta Pae, et muuseumi rajamine on takerdunud peamiselt küsimuse taha, kust leida inimene, kes suudaks muuseumi nullist üles ehitada ja sellega ka edaspidi tegeleda.

Hiljuti võttis Juta Paega aga ühendust Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre, kes soovib kandideerida rajatava muuseumi juhi kohale. Toivo Vaigu sõnul seni neil just selline inimene puuduski, kes tuleks ja näitaks üles initsiatiivi. Nüüd on Vaik idee, et Tõnu Veldre hakkaks muuseumiga tegelema, heaks kiitnud.

“Mul tuli mõte, et miks mitte see vana vallamaja muuseumiks teha, sest vaata kui palju on meil sinna panna, me ei pea välja mõtlema legende.

Näiteks on siit kandist pärit ju Aadu Hint, August Mälk, helilooja Peeter Süda,” rääkis Juta Pae oma ideest, mis hakkas idanema juba rohkem kui aasta aega tagasi.

Lümanda vallal on rikas külaajalugu. Kui tuua välja vaid üldsusele tuntumaid nimesid peale eelpoolmainitud kahe kirjaniku, siis oli siitkandi mees ka meresõitja Bellingshausen; samuti on märkimisväärne Hindi teoses “Vatku tõbila” tuntukskirjutatud Audaku leprosoorium. Lümanda vallas tegutses aastaid Pilguse haigla ja muidugi asub siin Lümanda valla paikadest vahest tuntuim – Viidumäe looduskaitseala.

Tõnu Veldre on kuulunud aastast 1993 Eesti muinsuskaitse seltsi ja töötanud arheoloogilistel väljakaevamistel. Tema sõnul ei ole muuseum talle võõras teema.

Samuti ei ole see esimene kord, kus on tulnud nullist alustada: rajas ju Saaremaa muinsuskaitse selts Sääre piirivalvekordonisse ajalootoa. “Lümanda on tänuväärt piirkond, siit on pärit nii mõnedki kuulsad inimesed. Samuti tundub huvitav see, et Lümanda on jäänud kahest suurest sõjast eemale, on selline rahuarmastav vald,” tõi Veldre esile teda paeluvad asjaolud. “Positiivne on ka, et vald on rajatavale muuseumile eraldanud hoone,” rääkis ta ja avaldas lootust, et ehk jõuab siis ka Mälgu Lagle talu vara kirjaniku koduvalda tagasi.

1893. aastal valminud kivist plekk-katusega vallamaja oli kasutusel kuni 2001. aastani. Nõukogude ajal asendus vallavalitsus külanõukoguga. 1945. aastast alates asus hoones sidekeskjaam, ruume kasutasid raamatukogu ja hoiukassa.

Ühes toas oli koguni velskripunkt. Episoodiliselt on siin majas ka kauplust peetud. 2001. aastast aga, kui vallavalitsus koliti keskusse, jäi hoone tühjaks. Lümanda kultuuri- ja hariduskomisjoni liige Urve Vakker ütles, et kuna maja on tühjalt ja kütmata seisnud, siis tuleks seda enne muuseumi sissekolimist kindlasti kohendada.

“Euroremonti ei tee me selles majas kindlasti mitte, see on välistatud. Midagi võib-olla tõesti ette võtame, aga see ei nõua palju ressursse,” oli Juta Pae kindel seisukoht.

Suvel ehk turismihooajal avatakse muuseumi juures ka i-punkt.

Print Friendly, PDF & Email