Salme vald ei taha maksta KülaTee3 projekti eest (6)

Salme vald ei taha maksta KülaTee3 projekti eest

 

Saare maakonnas läbiviidud riiklik projekt internetiühenduse tagamiseks maapiirkondades ei ole mõnel pool soovitud tulemusi andnud. Tulenevalt sellest ei ole Salme vald nõus tasuma projektis osalemise tasu.

Salme vallavanem Kalmer Poopuu kinnitas, et ei soovi maksta maavalitsusele ligi 33 000 krooni, kuna KülaTee3 ei ole interneti levikut vallas oluliselt paremaks muutnud. Vallavanem lisas, et hange on läbi viidud, kasutades 2006. aasta andmeid, mis ei arvestanud aga hanke teostamise aegset turusituatsiooni.

KülaTee3 hanke tarbeks sõlmiti kokkulepe Saaremaa omavalitsuste liidus juba 2006. aastal, esialgu osalesid kõik maakonna vallad. Ajapikku aga 8 valda loobus.

Salme vallavanem väidab, et nendega pole keegi loobumisest rääkinud, selle asemel korraldas maavalitsus 2007. aasta sügisel hanke ning alles pärast hakati rääkima lepingu sõlmimisest. Tehtud tööde eest tasumine oli ette nähtud proportsionaalselt valdade vahel jagatuna. Salme vallale jäi summa 32 843 krooni.

“Kui raha maksmine tuli, siis meie saime vähem asja ja maksma pidime rohkem. Samas internet Salme vallas üldse ei levi. Sellepärast ma keeldusin selle eest maksmast, kuni pole selgeks saanud, mis me selle raha eest saime,” ütles Poopuu, kelle sõnul oli lepingus pandud internetti vajavaks piirkonnaks ka Tehumardi, kus on internetiühendus juba ilma KülaTee projektitagi piisav.

Poopuu sõnul on turusituatsioon võrreldes 2006. aastaga muutunud ning praegu on turule tulnud mitmeid uusi pakkujaid.

“Asi on hiljaks jäänud minu hinnangul, maavalitsus oleks pidanud, kui ta lepingu sõlmis, arvestama turusituatsiooniga sellel hetkel, mitte kaks aastat varem. Areng on ju väga kiire. Aga nemad ei vaadanud seda üldse,” rääkis Poopuu, kinnitades, et küsimus ei ole siin üldsegi mitte rahasummas.

Pigem on maksmine või mittemaksmine põhimõtte küsimus – arvestades tehtud töö kogust ja kasutegurit. Ta ei välistanud, et tulevikus, kui olukorda parandatakse, vald selle summa ka ära maksab.

Maavalitsus: Salme ei loobunud õigel hetkel

Maavalitsuse arengu- ja planeeringu osakonna juhataja kt Mika Männiku sõnul ei ole Salme valla käitumine õigustatud, kuna valdadele oli antud äraütlemisaeg, mida kasutasid algselt kaheksa valda.

Selleks ajaks kui Salme maksmisest loobus, oli leping juba alla kirjutatud ja äraütlemine ei olnud võimalik. Männiku kinnitusel on maavalitsusel lepingujärgselt kolm aastat aega tehtud töö üle järelevalvet teostada ning Elionil kohustus puudused likvideerida.

Kohtusse minekut Salme vallaga Männik ei välistanud, kuid pidas seda siiski viimaseks variandiks. Mika Männiku sõnul on tema optimist ning loodab, et Salme vallaga lahendatakse probleemid mõistlikul teel.

Print Friendly, PDF & Email