Turvafirma süüdistab linnavalitsust erapooliku hanke korraldamises (10)

Turvafirma süüdistab linnavalitsust erapooliku hanke korraldamises

 

Turvafirma AS G4S Lääne-Eesti vaidlustab Kuressaare linnavalitsuse korraldatud hanke, millega anti Kuressaare linnas avaliku korra tagamise patrull- ja mehitatud valveteenuse osutamise 2008. aasta leping Securitas Eesti AS-ile.

AS G4S Lääne-Eesti otsustas hanke vaidlustada kuna linnavalitsus ignoreeris odavamat pakkumist ning sõlmis seejärel hanke võitjaga lepingu alla hankes pakutud summat, ütles AS G4S Lääne-Eesti Kuressaare esinduse juhataja Toomas Peeters.

Securitas Eesti AS küsis oma hankepakkumises aastase patrullteenuse eest 373 370 krooni, kuid tegelikult sõlmiti leping 306 188 krooni peale. Sama teenuses eest 280 890 krooni küsinud G4S pakkumise lükkas abilinnapea Kalle Koovi juhitud komisjon tagasi põhjendusega, et Securitas Eesti AS-i pakutud teenus on efektiivsem.

Pakkumisi võrrelnud läbirääkimiste komisjon leidis, et G4S küsitud autopatrulli kuutasu 6196 krooni on põhjendamatult madal ega sisenda kindlust patrullteenuse põhjalikkuses ja pakkuja võimekuses rakendada täiendavaid valveressursse eriolukordades nagu suurüritustel või massiliste rikkumiste korral.

Näiteks töötab G4S-il Kuressaare linnas alla kahekümne inimese, Securitasel aga 40 inimest, millega komisjoni hinnangul kindlustatakse avaliku korra tagamine suurüritustel ka suvekuudel ja puhkuste ajal. Ühe kuu autopatrulli eest küsis Securitas 9640 krooni.

G4S: hindamiskomisjoni põhjendused on ebaprofessionaalsed
Eelmise nädala lõpul Kuressaare linnavolikogu esimehele Toomas Takkisele üle antud kirjas avaldab G4S Lääne-Eesti juhataja Allan Elerand muret hindamiskomisjoni võhiklike järelduste üle.

“Meie pakkumise puuduseks on toodud, et meie pakutav hind oli liiga madal ega sisenda kindlust meie võimekuses rakendada eriolukordades täiendavaid valveressursse. Kas Kuressaares lahendab tõesti eriolukorrad turvafirma mehitatud valve objektil olev turvaja?” küsib Elerand, selgitades, et eriolukordade lahendamiseks omavad valmisolekut turvaettevõtete patrullid ja eelkõige politsei, mitte aga tavalised valveobjektidel töötavad inimesed.

Seetõttu ei oma mingit tähtsust, kui palju on ühel või teisel turvaettevõttel 2007. aasta detsembris turvatöötajaid kokku. Pealegi ei tagata selle lepingu raames suurürituse turvamist, vastavalt turvaseadusele tuleb suurürituse turvamiseks sõlmida eraldi leping, osutas G4S Lääne-Eesti juhataja.

Elerand märkis, et pakkumiste hindamise protokollis räägitakse asjadest, mis ei ole seotud töö ehk lepingu enesega. “Puudusena toodi, et meil puudub jalgratas, aga selle võiksime ju osta kohe esimesest poest,” ütles ta.

Kuressaare supleranna osas heideti G4S-le ette inventari puudumist, ehkki Eleranna sõnul on AS G4S Lääne-Eesti üks suuremaid rannavalve pakkujaid Eestis – Pärnu rannas töötab neil igal suvel üle 20 töötaja ja Viljandis 10 töötajat. “Omame väga pikaajalist kogemust selle töö tegemisel. Meil on rannavalve inventari rohkem kui ühelgi teisel turvafirmal või päästeametil kokku,” kinnitas ta.

Teist aastat järjest võitis kallim pakkumine

G4S Lääne-Eesti Kuressaare esinduse juhataja Toomas Peeters märkis, et kui Securitase hind oli mõne teenuse osas nende pakutust madalam, nimetas komisjon seda “mõistlikuks”, G4S puhul loeti odavam hind aga “põhjendamatult madalaks”. “Jalgrattapatrulli hakkab Securitas tegema nüüd sama hinnaga, mis meie välja pakkusime. Iga pakkuja teeb oma kalkulatsioonid ise ja mõtleb, kuidas nad välja tulevad. Kuidas nad siis nüüd meie hinnaga välja tulevad?” küsis Peeters.

Allan Elerand ütles kirjas Toomas Takkisele, et kuigi G4S tegi Kuressaare hankele teist aastat järjest parima pakkumise, ei ole firmal seni olnud võimalik linnavalitsuselt lepingut saada. “Läbirääkimiste käik oli algusest peale selline, et meile püüti selgeks teha, et me ei saa nagu hästi asjaga hakkama. Kuna meie hind oli algselt 90 000 krooni odavam, valmistas see linnavalitsuses mõnele isikule tõsist peavalu, kuidas meie pakkumine ära nullida,” tõdes Elerand.

Linn ei usalda maailma suurimat turvafirmat

“Murelikuks teeb just see, et G4S on suhteliselt tuntud turvafirma (suurim maailmas), kuid Kuressaare abilinnapea härra Koov meid ei usalda,” kurtis Elerand. “Eks püüame kõikidele klientidele oma teenust pakkuda parima hinna ja kvaliteediga ning seetõttu olimegi üllatunud, kui saime teistsuguse suhtumise osaliseks – et liiga madal hind põhjustab meie mitteusaldamist,” märkis ta.

Abilinnapea Kalle Koovilt ei õnnestunud Oma Saarel eile kommentaari saada.

2008. aasta patrulli- ja valveteenuse hange näeb ette autopatrulli, jalgrattapatrulli ja Kuressaare suplerannas mehitatud valveteenuse osutamist. Kokku ostavad Kuressaare linnavalitsus ja tema allasutused turvateenuseid üle miljoni krooni eest aastas.

Print Friendly, PDF & Email