Murdus Muhumaa kuulsaim puu (2)

Murdus Muhumaa kuulsaim puu

 

Ööl vastu uue kalendriaasta algust murdus Muhumaal Hellamaa külas Võlla hiietammena tuntud pühapuu. Mõned nädalad varem raiuti maha kuivanud tamme ümbritsenud noored puud ja nõnda jäi pehkinud tüvi üksinda tuulte meelevalda.

Muinsuskaitseameti Saare maakonna peainspektor Rita Peirumaa ütles Maavalla Kojale, et kohalikud inimesed teavitasid teda puu murdumisest, kuid ise pole ta veel kohal jõudnud käia. Peirumaa kinnitas samuti, et paik jääb avalikes huvides 50-meetrise piiranguvööndiga muinsuskaitse aluseks alaks ka edaspidi. Kaitset vajab nii ajaloolise pühapaiga pinnas kui vaimne ruum. Seetõttu jääb puutumata ja paigale ka vana hiiepuu tüvi.

Vanarahvas on kõnelenud, et Võlla tamm on pärit muistsest iseseisvuse ajast ja oli ümbruskonna tähtsaim pühapaik. Puu alla viidi jumalatele ande ja seal palvetati. Varem olnud puu all ka suurem kivi. Rahvapärimuse järgi poonud mõis kunagi isepäiseid muhulasi hiiepuu okstesse. Küllap arvati, et just nõnda saab loodususulist põlisrahvast kõige enam alandada.

Võlla tamm võeti hiiepuuna kaitse alla juba esimese vabariigi päevil.

Nõukogude ajal oli ta koguni Saare maakonna ainus muinsuskaitsealune püha puu. Et asi oleks kindlam, võeti puu tollal lisaks ka looduskaitse alla.
Võlla hiietamm sai maarahvale laiemalt tuntuks 1913. aastal, kui Johannes Pääsuke jäädvustas mõisa põllul kesk viljahakke kasvava jändriku puuiluduse fotoplaadile. Esimene suurem haru murdus puul 1919. aastal. Päriselt kuivas puu nõukogude ajal.

Võlla tamm oli ajaloolise hiie viimane puu. Hiie ase on aga alles ja ootab uute hiiepuude sirgumist. Ajaloolise hiie pühaduse allikaks on ju maa ja selle kasvujõud.

Võlla hiietamm on surnud. Elagu Võlla hiis!

Maavalla Koda

Print Friendly, PDF & Email