Noor odaviskaja harjutas maailma tipptreeneri käe all (7)

Noor odaviskaja harjutas maailma tipptreeneri käe all

 

Saaremaa odaviskerekordit omav 18-aastane Sander Suurhans sai nuusutada maailma kergejõustiku köögipoolt, kui tal avanes võimalus treenida nädal Gerd Kanteri maailmameistriks viinud islandlase Vesteinn Hafsteinssoni näpunäidete järgi.

Suvel maakonnarekordi 62.59 saavutanud Suurhansu ja tema treeneri Endel Tustiti sõnul oli Rootsis toimunud treeningu eesmärk saada treeningutele lisa nii harjutuste kui ka tehnika näol. “Et näeks, mida mujal maailmas tehakse,” sõnas Endel Tustit.

Suurhansu enda sõnul oli tal laagrist palju abi. Paika sai nii mõnigi tehniline nüanss, mille kallal kodus oli edutult vaeva nähtud.

Söö, maga ja tee trenni

Helsingborgis toimunud treeninglaagrisse kutsus Saaremaa poisi tiimi massöör Indrek Tustit, kelle isa on Suurhansu treener. “Mis mul selle vastu sai olla, “ ütles Endel Tustit, kes otsis laagrisse sõiduks ka raha kokku.

Novembri lõpus-detsembri alguses toimunud laager oli Suurhansu sõnul tema jaoks täiesti uus maailm. “Kaks korda päevas treenisime. Hommikul viske- ja tehnikatrenn, õhtul jõusaal,” kirjeldas Suurhans tema jaoks uudset treeningukorda.

“Hommikused trennid olid harjumatud, pole enne hommikuti trenni teinud,” lisas Suurhans, öeldes, et taolise rütmiga harjub, kui puhkuseks jääb piisavalt aega. “Põhimõtteliselt oli seal nii, et söö, maga ja tee trenni.” Oma osa mängis ka teiste laagris viibinud sportlaste hea seltskond. Läbisaamine oli Suurhansu sõnul kõigiga hea.

Muutis tehnikat

Nii Suurhansu kui ka Tustiti sõnul sai laagris parandatud peamiselt tehnilisi nüansse. Suur edasiminek oli hoojooksu osas, mille kallal kodus kõvasti vaeva nähtud. Islandlasest treener suutis aga noorele odaviskajale lihtsalt selgeks teha, mida tuleb muuta. “Hoojooksul oli mul tegelikult lihtne viga, aga ise selle peale ei tulnud, kuidas parandada. Sealne treener suutis loogiliselt ja lihtsalt ära seletada,” rääkis Suurhans.

Lisaks konkreetsele hoojooksule andis Hafsteinsson teisigi näpunäiteid, kuidas tehnikat paremuse poole muuta. “Hakkasin algul oma vana tehnikaga viskama, siis ta vaatas ära, mis valesti on, ja pani paika, mida peaks teisiti tegema.”

Lisaks tehnikale sai Suurhans enda sõnul ka olulise kogemustepagasi erinevate harjutuste osas, mida saab ka kodus kasutada.

Tahab maailmameistrivõistlustele

Suurhansu areng on treener Endel Tustiti kinnitusel olnud viimastel aastatel hea. Järgmise aasta täpsemaid eesmärke siiski välja ei öelda. “Me täpselt ei ütle, palju me visata tahame. Enda jaoks oleme meetrid kirja pannud ja kuhu jõuda tahame.”

Odaviskaja plaanidest võib aimu saada soovist täita juulikuus Poolas toimuvate juunioride maailmameistrivõistluste norm. See tähendaks isikliku rekordi parandamist ligi nelja meetriga. Treeneri sõnul ei saa aga normitäitmist omaette eesmärgiks võtta, vaid tuleb teha tõsist tööd ja oda veelgi kaugemale visata. “Kui hakkad normi jahtima, siis selle peale jäädki. Kui oled heas vormis, siis tuleb norm täis nii või teisiti,” selgitas Endel Tustit.
Nii sportlane kui ka treener tõdesid, et kiirustada ei maksa. Praegu on nende sõnul oluline stabiilne areng, kuna jõunäitajate muutumisel tuleb kogu aeg ka tehnikat kohendada.

Endel Tustiti sõnul on Suurhansul ka kevadel võimalus minna sama treeneri juurde laagrisse. “Kogu selle asja eesmärk on, et oda hästi kaugele lendaks,” võttis treener Tustit teema kokku.

Print Friendly, PDF & Email