Kuressaare linnaliinide probleem on tööjõupuuduses (3)

Kuressaare linnaliinide probleem on tööjõupuuduses

 

Kuressaare linna bussiliine teenindava Harjumaa Liinide Saaremaa osakonna juhataja Avo Koppeli sõnul vaevleb firma tõsises tööjõupuuduses.

Sellest tulenevalt on ette tulnud ka tööseisakuid, millest viimane oli novembri lõpus. Koppeli kinnitusel püütakse teha kõik, et linna bussiliiklus normaalselt toimiks, kuid kõikidele hädadele ei ole lahendust kohe võtta.

Viimati seiskus bussiliiklus Kuressaare linna ühel liinil novembri lõpupäevil, kuna bussijuht, kes pidi tööle tulema, oli haigestunud ning asendajat ei olnud. Avo Koppeli sõnul oleks firmasse vaja poole rohkem täiskohaga bussijuhte, kui praegu on.

Koppeli kinnitusel kuulutavad nad pidevalt, et otsivad bussijuhte, kuid tööle keegi tulla ei taha. Tema sõnul ei ole palgad ettevõttes väikesed, pigem on Harjumaa Liinidest tehtud mingi tont kui firmast, kus kõik on kehvasti. Koppeli väitel asi siiski hull ei ole. “Kõik juhid on teretulnud, võtame vastu,” lubas Koppel.

Ühe tööjõupuuduse põhjusena näeb ta ka seda, et vastavate juhilubadega inimesi Saaremaal lihtsalt ei ole. Noori peale tulemas ka pole, bussijuhiks õppimine on ju suhteliselt kallis lõbu.

Kuna politsei on firmat suuliselt hoiatanud bussijuhtide tehtud ületundide pärast, ei näe osakonnajuhataja praegu muud lahendust, kui käib ise bussijuhtidele puhkust andmas. Sest muidu ei oleks enam kedagi sõitma panna.

Samuti kummutab ta väited, et Kuressaare linnaliinidel sõitvad bussid on vanad ja lagunenud. “Kõik, mis liigub, see kulub,” lausus Koppel. Kui aeg-ajalt on ette tulnud ka sedalaadi probleeme, et bussi rikkiminekul ei ole asendusbussi kusagilt võtta, siis nüüdseks on ka see probleem lahendatud. “Praegu on sõlmimisel koostöölepe ühe Kuressaare firmaga, kes meile vajadusel bussi rendib,” kinnitas Harjumaa Liinide osakonnajuhataja.

Kui kevadel oli ajakirjanduses juttu, et linnaliini sõitvad bussid on nii läbi, et liiguvad ainult tahte jõul, siis nüüdseks on need bussid Koppeli väitel välja vahetatud. Tema ametisoleku ajal, s.o alates juunikuust, ei ole politsei teinud busside tehnilise seisukorra kohta ühtegi märkust. Koppeli sõnul pole ka ime, et bussid kiiresti lagunevad, kuna siinsed linnatänavad on nii lagunenud, et ükski normaalne sõiduk siin kaua vastu ei pea. Bussid aga sõidavad 12 tundi päevas ja nii seitse päeva nädalas.

Vaatamata nigelale olukorrale ei ühine Kuressaare linnaliinide bussijuhid ametivendade kavandatava tähtajatu üldstreigiga, kuna Atko Grupp ei ole autoettevõtete liidu liige. “Kuressaare liin sõidab sada protsenti,” kinnitas Koppel.

Print Friendly, PDF & Email