Statistika peab kõige rikkamaks ruhnlast ja kõige vaesemaks sõrulast (2)

Statistika peab kõige rikkamaks ruhnlast ja kõige vaesemaks sõrulast

 

Saare maakonnas oli 2006. aastal palgatöötaja keskmine brutotulu kõige kõrgem Ruhnu vallas ning kõige madalam Torgu vallas.

Statistikaameti andmetel oli Ruhnu vald Saare maakonnas ainus omavalitsus, kus palgatöötaja keskmine sissetulek (9575 krooni kuus) ületas Eesti keskmise (9111 krooni).

Ruhnu vallavanem Aare Sünter nimetas Ruhnu saare elanike kõrget palgataset muinasjutuks. “Ruhnu valda on end sisse kirjutanud inimesed, kes töötavad Tallinnas ja Tartus headel kohtadel ja saavad kõrget palka, mis lööbki Ruhnu keskmise üles,” selgitas Sünter. Tema sõnul on Ruhnu saarel 66 püsielanikku, aga sisse on end kirjutanud umbes 130 inimest. Ruhnu püsielanike palganumber on tõenäoliselt poole väiksem, kui väidab statistika.

Kõrgeimat keskmist ehk 14 702-kroonist brutotulu teenisid mullu oodatult Harjumaa Viimsi valla elanikud, ka järgmised neliteist kohta on hõivanud Harjumaa omavalitsused.

Kõige madalam teenistus oli statistika järgi Piirissaare vallas, kus keskmine brutotulu ulatus 5045 kroonini.

Kui meestel on suhteliselt head teenimisvõimalused igas Eesti nurgas, siis naistele makstakse kõrget palka ainult Harjumaal. Eesti palgatöötaja mullusest keskmisest brutotulust – 9111 krooni – võivad naised paljudes piirkondades vaid unistada.

Naiste väiksema sissetuleku põhjuseks võib olla asjaolu, et naistel ja meestel on erinevad töökohad ning rolli võib mängida ka vanus. Samas tuuakse naiste puhul esile ka naiste ebakindlust palgaläbirääkimistel. Naiste palgataset võiks parandada see, kui palgasüsteemid oleksid läbipaistvad ja palkadest räägitaks avalikult.

Möödunud kuu lõpul avalikustatud statistikaameti valdade analüüs tugines maksu- ja tolliameti andmetele. Palgatöötaja kuu keskmine brutotulu on saadud, jagades kuu keskmise väljamaksete summa kuu keskmise väljamaksete saajate arvuga.

Print Friendly, PDF & Email