Roomassaare sadam võib tulevikus hakata vastu võtma kruiisilaevu (1)

Roomassaare sadam võib tulevikus hakata vastu võtma kruiisilaevu

 

AS Saarte Liinid kavatseb läbi viia uuringu, mille tulemustest sõltub Roomassaare sadama tulevik kruiisisadamana.

“Kui kanal on süvendatud ja saame raha ka sadama basseini süvendamiseks, siis miks mitte tuua väiksemad kruiisilaevad Kuressaare linna alla,” ütles Oma Saarele AS-i Saarte Liinid juhatuse esimees Ants Tammleht.

Tammlehe sõnul sõltub Roomassaare kui kruiisilaevade vastuvõtja tulevik suuresti sellest, kas sadama sissesõidukanali süvendamine on otstarbekas või mitte. “Roomassaare kanali probleem algab Vahase saare juurest, kus asub üks süvendamist vajav madalik, “ rääkis Tammleht. “Küsimus on selles, kas kanal jääb pärast süvendamist püsima või kannab meri ta mõne aasta pärast liiva täis, “ selgitas ta.

Kanali süvendamise perspektiivikuse uurimiseks taotleb AS Saarte Liinid Euroopa Liidu raha ning uuringu tulemustest sõltub, kas sadamat hakkavad sagedamini külastama ka kruiisilaevad või mitte. Juhul kui kanali süvendamine on otstarbekas, tuleb süvendada ka sadama bassein.

Ants Tammlehe hinnangul ei vähenda kruiisialuste vastuvõtt Roomasaares Saaremaa Sadama osatähtsust, sest süvasadama tulevik Saaremaa jaoks on tegelikult ikkagi laevaliinid Rootsi ja Soome suunal, mitte niivõrd kruiisiturism.

Roomasaare sadama kohandamist ristluslaevade vastuvõtuks pidas täiesti võimalikuks ka Roomassaare sadama direktor Renno Tammleht. “Me oleme selle peale mõelnud ja see on isegi teostatav, iseasi, palju see maksma läheb,” lausus ta. “Merepõhja läheb ju palju raha, aga asi peab olema mõistlikkuse piires, et tervet merd ära ei süvendaks.”

Laevaagent Jüri Grišini hinnangul on Roomassaare sadam väiksemate laevade vastuvõtuks täiesti mõeldav. “Neil kruiisilaevadel, mis tulevad Riiast või lähevad Riiga, neil on ideaalne Roomassaarde sisse põrgata,” ütles Grišin.

Ants Tammleht rõhutas, et ristluslaevade temaatika Roomaasaare sadamaga seoses on ikkagi alles Euroopa Liidu järgmise rahastamisperioodi küsimus. “Meil on praegu niipalju muid küsimusi vaja lahendada,” sõnas Tammleht.

Renno Tammleht ütles, et viimati käis Roomassaare sadamas kaks väikest kruiisilaeva sajakonna reisijaga 2006. aastal, paar laeva jäid ka sadama reidile.

Suurim Roomassaare sadama reidile jäänud alus oli 196,6 meetri pikkune lõbusõidulaev Europa, mis külastas Saaremaad 2006. aasta suvel ja tõi siia üle kolmesaja eaka huvireisija Lääne-Euroopast.

Laev seisis ankrus Roomassaare sadamast ligikaudu viie meremiili kaugusel. Reisijaid toodi sadamasse laeva oma suurte katamaraan-tüüpi ligi 100 inimest mahutavate paatidega.

Print Friendly, PDF & Email