Orissaare vanahärra kingib vallarahvale jõulukuuse

Orissaare vanahärra kingib vallarahvale jõulukuuse

 

Orissaare alevikus elav Aleksander Salu kingib oma hoovis kasvava kuuse vallale jõulupuuks, kuna okkaline hiiglane kasvab majale liiga lähedal ning segab värvimistöid.

Aleviku keskusest pisut eemal vaikses kõrvaltänavas elava Aleksander Salu sõnul peab ta kuuse nagunii maha võtma, kuna oksad rüüstavad katust ning puu segab maja otsaviilu värvimist. Mõtte kuusk vallale jõulupuuks kinkida, andis Salule sõber.

“Vald pakkus mulle selle eest tuhat krooni,” rääkis Salu, kes tasust aga keeldus. “Ega ma seda raha eest tee.”

Puuomanik mäletab, kuidas umbes kuuekümnendatel aastatel sai väidetav hõbekuusk Valjalast ostetud. “Aga nüüd tuleb välja, et on mingi poluvernik – otstest on hõbedased, tüvele lähemalt rohelised okkad,” näitas Salu puud, mis ostes vaid põlvepikkune oli.

Orissaare vallast öeldi Oma Saarele, et puu tuuakse valla keskusesse millalgi detsembris ning tuled süüdatakse piduliku tseremoonia käigus.

Mitte ainult kuused

Mitte kõikjal ei süüdata jõulutulesid traditsioonilisel kuusel. Näiteks Valjalas saab juba mitmendat aastat ehitud vallamaja ees kasvav mänd. Enne seda kuulatakse kirikus kontserti “Laulud jõulude ootuses”, seejärel liigutakse rongkäigus puu juurde, tutvustas rahvamaja perenaine Birgit Nuut tuleva pühapäeva sündmusi.

Pöide valla rahvas naudib jõuluaegu aga rahvamaja ees kasvavat kolme eba-tsuugat, mis ehitakse 17. detsembril. Päev hiljem avab uksed jõuluetenduse ja erinevate töötubadega Jõuluriik.

Juurtega jõulupuud

Puu metsast leidmisega ning selle raiumise ja kohaletoomisega ei pea lisaks eelpool mainitud Valjalale ja Pöidele vaeva nägema veel nii mõnigi teine omavalitsus.

13. detsembril süüdatakse kuuseküünlad Kärla pargis kõrguval kuusel, teavitas Kärla klubi juhataja Virge Varilepp.

Juurtpidi maa sees püsiv puu saab jõuluehtesse ka Lümandas, kus 14. detsembril on selle auks väike eeskava kokku pandud ning vallavanem jõulurahugi välja kuulutab.

Ka Muhu vallal on Liival oma kuusk olemas. Piiri rahvamaja juhataja Anneli Tamme sõnul ehivad koolilapsed selle 3. detsembril pärast seda, kui päkapikurongkäik lasteaia, vanadekodu ja vallamaja kaudu puu alla jõuab.
Laimjalas ja Kihelkonnal on tulevikku silmas pidades kuused juba kasvama pandud, kuid kuna need alles nõnda väikesed on ja oksad väga ei kanna, siis tuuakse jõulupuud tänavu veel metsast. Küünlatseremoonia toimub Laimjalas 14. detsembril, Kihelkonnal arvatavasti paar päeva hiljem.
Ühised pühadepuud saavad endale ka Leisi, Mustjala ning Salme elanikud.

Linna puu sai püsti

Eile jõudis Kuressaare keskväljakule linna jõulupuu, mis toodi Kärla vallast Anepesa külast, rääkis Kuressaare Linnamajanduse juhataja Urmas Raik.
Suure ja kahara varesepesaga kuuse vanuseks olla perenaine Ly pakkunud üle poole sajandi. Istutanud selle omal ajal proua abikaasa, vahendas Raik.
Raigi sõnul on töödejuhatajal Urmas Kuusel andmebaas võimalikest jõulupuudest. “Meil peab neid natuke rohkem varuks olema, sest kättesaamisega võib probleeme tekkida,” rääkis Raik, kelle sõnul kasvavad mitmed puud põldudel, kus võib vihmaste ilmade tõttu väga pehme olla, mistõttu suurte masinatega ligi ei pääsegi. Tänavu oligi maa pehme, mistõttu on hea, et puu lähedal oli kõva tee.

Kuuseküünlad süüdatakse linnarahva rõõmuks esimesel advendil tuleval pühapäeval.

Ühist puud ei olegi

Pihtla vallamajast selgitati Oma Saarele, et neil kahjuks ühist jõulupuud püsti ei panda, kuna puudub keskasula. Torgu külas pole aga keskväljakut.
Varem on ikka Astesse kuusk viidud, aga kuna see pidevalt ära lõhuti, siis seda enam ei tehta, öeldi Kaarma vallast.

Ruhnu vallavanema Aare Sünteri sõnul neil väljas ühist puud ei ole, küll aga tuuakse see aastalõpuürituste ajaks rahvamajja.

Print Friendly, PDF & Email