Looduskaitsekeskus toob linnuliigi päästmiseks laidudele lihaveised

Looduskaitsekeskus toob linnuliigi päästmiseks laidudele lihaveised

 

Riiklik looduskaitsekeskus plaanib soetada 120 puhtatõulist herefordi ning saata loomad Võilaiule, Kõinastule, Kavaru ja Laidevahe rannaniitudele rohtu sööma, tagamaks paremad tingimused ohustatud linnuliigile niidurüdile.

Riikliku looduskaitsekeskuse liigikaitse peaspetsialisti Ivar Ojaste andmetel on teises kaitsekategoorias oleva niidurüdi arvukus viimastel aastatel drastiliselt vähenenud.

Näiteks ajavahemikus 1993 kuni 2002 vähenes lindude arvukus ligi 35 protsenti, viis aastat tagasi oli Saare maakonnas neid linde 120–170 paari, tänaseks on see veelgi vähem, selgitas Ojaste.

Spetsialisti sõnul on herefordide kaasamise projekti raames plaanis tõsta eelkõige nende rannaniitude kvaliteeti, mis on veel niidurüdi jaoks olulised ehk kus on pesitsemas viis kuni kümme paari.

Niidurüdile sobivatel aladel peaks veiste karjatamine tagama lindude pesitsusperioodil aprillist juuni lõpuni sobiva rohukõrguse ehk 5–12 sentimeetrit, teavitas looduskaitsekeskuse pressiesindaja Aet Truu.

Herefordid antakse Ivar Ojaste sõnul talunikele rendile kokkuleppel, et nad seisavad hea loomade käekäigu eest ning viie aasta pärast, kui leping on läbi, saab looduskaitsekeskus tagasi samas väärtuses karja. See, kas lihaveiseid vahepeal kombinaati viiakse, on taluniku otsustada. Looduskaitsekeskus sealt endale kasu ei oota, märkis Ojaste.
Aet Truu lisas, et talunikele jäävad ka veiste järglased ning õigus küsida PRIA-lt erinevaid toetusi.

Kui talunik on huvitatud loomade jätkuvast pidamisest pärast esmase lepingu lõppemist ning keskusel ei ole uusi karjatamist vajavaid maid, võidakse Ojaste sõnul lepingut pikendada.

Kõinastu laiul hakkab herefordide eest hoolitsema Jaan Erelt, kel endal seal juba lihaveisekari olemas. “Alad, mida hooldada, on suured,” ei pea Erelt praegust karjakoormust piisavaks ning tunneb heameelt, et riigi poolt appi tullakse. “Seni on kõik oma tasku pealt käinud,” märkis ta.

Ivar Ojaste sõnul on Võilaiul lubanud loomi pidama hakata Martin Kivisoo ning Laidevahe rannaniidul Kalev Au.

Looduskaitsekeskus ootab veisekarja ostmiseks pakkumisi 10. detsembrini, loomad soovitakse kätte saada hiljemalt järgmise aasta 1. veebruariks.

Print Friendly, PDF & Email