Uus Saaremaa Kaubamaja avab uksed 1. detsembril (27)

Uus Saaremaa Kaubamaja avab uksed 1. detsembril

 

Esimesel jõulukuu päeval saab taas külastada Saaremaa Kaubamaja tema ajaloolises kohas. Maakonna uhkeimat renoveeritud kaubanduskeskust võib tinglikult nimetada uueks, kuna aasta kestnud ehitustöödega tekitati juurde ligi 3000 ruutmeetrit pinda ning hoone sai sootuks uue välisilme.

Esmakordselt 1968. aastal uksed avanud kaubamaja võib Saaremaa tarbijate ühistu juhatuse esimehe Peeter Kilumetsa sõnul nimetada ettevõtte läbi aegade suurimaks ehitusalaseks arendustegevuseks. “Kui enne oli siin pinda 1300 ruutmeetrit, siis nüüd on 4800,” tõi Kilumets näite.

Esimene liikuv trepp

Kohale, kus kunagi asus Kuressaare ainus restoran, on kerkinud täiesti uus hoone. Kaubamaja vanast osast jäid püsti vaid seinad. Valgusküllase uue osa, kus valgus langeb alla läbi katuseakende ning vahelae sisse jäetud avauste, allkorrusel seavad ennast sisse erinevad ärid. Teisele korrusele hakkab külastajaid viima Saare maakonna esimene eskalaator. Kilumetsa sõnul on maja ajalooline ka selle tõttu, et on hetkel maakonna võimsaim monoliitbetoonist ehitis.

Moodne ostlemiskeskus

Kui enne renoveerimist olid kaubamajas vaid STÜ enda müügipinnad, siis nüüd on kaasatud ka rentnikke. Hoone esimesel korrusel seavad ennast sisse STÜ oma Ilumaailm, NS King, Sportland, apteek, T-särgi pood, lillepood, suveniiripood, prillipood Instrumentaarium, Elion. Lisaks tuleb maja uue osa klaasist galeriisse 50-kohaline kohvik. Kaubamaja vanasse osasse kolib sisse ka SEB Ühispank.

Teine korrus jääb tervenisti STÜ kasutada, siin avatakse temaatilised müügiosakonnad. Maja taha tuleb Kilumetsa kinnitusel ligikaudu 60 sõidukile mõeldud parkla.

Kuigi ka STÜ müügipind läheb suuremaks, ei ole Kilumetsa sõnul kavas uut personali oluliselt juurde palgata.

Keeruline projekt

Hoone projekteerinud EA Reng AS-i projektijuhi Kristo Tihvani sõnul võib tulemusega rahul olla. “Mulje on igati ootuspärane ja meeldiv,” ütles Tihvan hoone kohta, mille projekteeris Pia Tasa ja ehitas EBC Ehitus.

Tihvani sõnul on Kuressaare vanalinna ehitamine üks üsnagi keeruline tegevus, kuna tegu on muinsuskaitse eriti terava pilgu all oleva piirkonnaga.
EBC Ehituse projektijuhi Jaan Kõbina sõnul on majas jäänud teha veel viimased tööd ning 1. detsembriks saab aasta aega kestnud ehitustegevus lõpetatud.

Maja ajaloolist hõngu jääb säilitama vana osa katusele paigaldatav valgusreklaam “Saaremaa Kaubamaja”, mis on küll tellitud uus, kuid identne samas kohas varem olnud ruunikirjast tuletatud tähemärkidega ostlemiskeskuse logoga.

Print Friendly, PDF & Email