Saaremaa bussijuhid liituvad streigiga, vallad otsivad lahendusi (1)

Saaremaa bussijuhid liituvad streigiga, vallad otsivad lahendusi

 

Saaremaa bussijuhid otsustasid liituda transpordi ametiühingu poolt 11. detsembrile kavandatud tähtajatu streigiga. Saaremaa omavalitsuste liit arutab, mida teha, et lapsed streigile vaatamata kooli jõuaksid.

Ametiühingu streigikomitee juht Aare Kübarsepp ütles BNS-ile, et streigi lõpptagajärg võib olla väga sarnane täna Prantsusmaal toimuvaga, kus transporditöötajate streik on põhjustanud üleriigilise kaose.

Streigiga liituvad Pärnu bussijuhid rõhutasid, et tähtajatu streik ühistranspordis pole naljaasi – linnades saab käia ka jala, aga maapiirkondades jäävad koolid ilmselt tühjaks ning oma tööpostile ei pääse paljud arstid ja poemüüjad.

Transpordi ametiühingu GoBusi Saaremaa osakonna usaldusisik Tõnis Saar ütles Oma Saarele, et streik tuleb etapiviisiline. “Praegu on täpsustamisel, millal üks või teine maakond streikima hakkab, kõik osakonnad üheaegselt ei alusta,” selgitas Tõnis Saar. “Esimesena hakkavad streikima GoBusi linnaliinid mandril, Saare maakond alustab streiki teisel päeval,” lisas ta.

Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) volikogu juht Raimu Aardam ütles Oma Saarele, et järgmisel neljapäeval tuleb kokku SOL-i juhatus ja vajadusel arutatakse ka omavalitsuste tegutsemist streigi ajal. “Omavalitsustel on olemas nii kohustus kui võimekus organiseerida streigi ajal transporti, meil on ju kohustus koolilapsed kooli tuua ja õhtul koju viia,” selgitas Aardam.

Raimu Aardami sõnul on valdade käsutuses teatud hulk koolibusse, lisaks saab vajadusel sõlmida kiirkorras ajutisi leppeid bussiettevõtetega. “Need hinnad on siis kindlasti kõrgemad, aga sel juhul pöördume me Eesti riigi poole, et eelarvevälised kulud kompenseerida,” rääkis SOL-i juht.

Aardami sõnul mõistab ta bussijuhte, kelle töötasu on selle elukutse meeletut vastutust arvestades pehmelt öeldes tagasihoidlik. “Maavalitsusel on vaja võimalikult kiiresti uus riigihange välja kuulutada, sest seni kuni maavalitsus riigilt raha juurde ei saa, pole võimalik tõsta ka bussijuhtide palka,” leidis ta.

Kuressaare põhikooli direktor Jaan Lember kinnitas Oma Saarele, et tegutseb selle nimel, et streigi tagajärgi ennetada. “Vaja on koostöös valdadega kasutada õpilaste kooli toomiseks koolibusse. Omavalitsused ja riik peavad kindlustama, et õpilased saavad hariduse ja ma olen veendunud, et saan valdadega laste kooli toomise osas kokkuleppele,” lausus Lember, kelle sõnul käib valdadest põhikoolis 80 õpilast.

Jaan Lember ütles, et juhul kui mõni õpilane on sunnitud streigi tõttu koolist puuduma, saab kindlasti abi e-koolist, kuhu iga päev riputatakse kodused ülesanded.

Torgu vallavanema kohusetäitja Tiia Kluge ütles, et Torgu vald ei ole võimalikke käitumisjuhiseid streigi korral veel arutanud. “Torgus vast ei olegi olukord nii hull, siin on ikkagi pensionärid ja paiksed inimesed,” rääkis Kluge. “Probleem on suurem seal, kus inimesed käivad rohkem linnas tööl, nagu näiteks Salmel, aga kindlasti me arutame vallas, kuidas vajadusel inimestele häda korral transport tagada.”

Transpordi ametiühing taotleb streigiga transporditöötajatele üle-eestilise kollektiivleppe sõlmimist, mis kehtestab transpordisektori alampalgaks põhilistel ametialadel 45.40 krooni tunnis. Lisaks Saaremaa bussijuhtidele on streigis osalemisest teatanud Pärnu, Tartu, Viljandi, Kohtla-Järve, Rakvere ja Haapsalu bussijuhid.

Streigikoosolekud on tulemas ka kõigis teistes maakonnakeskustes. Streigiga ei ühine Kuressaare linnaliine teenindavad ATKO Grupi bussijuhid, kellel puudub kohapeal oma ametiühing.

Print Friendly, PDF & Email