Kõik on ilma otsustada ja mere määrata (1)

Aeg liigub vääramatu jõuga. Mõelda vaid, aasta lõpuni on pelgalt 39 päeva! Veel loetud päevad ja aasta 2007 on ajalugu. Kui veel mõelda, et nende päevade sisse on arvestatud laupäevad ja pühapäevad ja kadripäev ning pikad jõulud oma pühaliku toimekuse ja jõudehetkedega, siis jääb tegusaid päevi veelgi vähemaks ja järelejäänud aasta päris lühikeseks.

Seda, kui kiiresti aeg lennata võib, oskab ette kujutada ainult inimene, kelle tegudel on rutt ja aega napib. Ühesõnaga – vähem juttu ja rohkem tegusid. Siinkohal olek sobilik oma heietused lõpetada ja millegi asjalikuga alustada, millegi sellisega, mida käega katsuda ja meetritega mõõta saab. Aga noh, keegi peab juttu ka vestma ja eks seegi ole töö, mis tahab tegemist.

Nüüd aga Abruka asjade juurde. Kõigepealt tuleb ära klaarida üks vana võlg. Juba nädalaid tagasi andsin mõista, et meile Abrukale rajatakse matkaradade äärde nägusad puhkepaigad loodushuviliste ja muidu matkajate tarvis. Tänase seisuga võib öelda, et enamik planeeritust on valmis, püsti ja paigal ja ilusasti roheliseks värvitud ka.

Kui loodushuvilised tuleval aastal saarele saabuvad, ootab neid ees meeldiv üllatus: Abruka eri paigus on enamkäidavate radade ja metsateede äärde rajatud nägusad ja praktilised puhkekohad. Katusealused ilmavarjuks, lauad-pingid puhkehetkeks ning prügikastid ja kuivkäimlad selleks, et põõsaalused ja puutagused puhtaks jääksid.

Nõnda on meil lood, hea sõber. Tule ja naudi Abruka saare looduse ilu ja erilist ajakulgu, ole siis või lätlane, peaasi, et sa end siin hästi tunneksid ning meie puhta ja puutumatu looduse endast maha ka teistele nautida jätaksid.

Mis aga prügisse ja puhtusse puutub, siis täpselt aasta tagasi valmisid Kaarma valla eestvedamisel ja keskkonna investeeringute keskuse ning Euroopa regionaalarengu fondi ühisel finantseerimisel Abrukale nägusad jäätmemajad ning käivitus ajakohane jäätmete kogumine.

Iga uue asjaga väikeses kogukonnas on nii, et see kas võetakse omaks või ei. Igal juhul on harjumiseks aega vaja, haruharva toimub äratundmine ja omaksvõtmine lennult. Muudatustega saare prügimajanduses oli õnneks nii. Ei pea maameeski jäätmete sorteerimist liigseks. Kui vaja, teeme ära, milles probleem!

Seal, kus karta võis, probleeme ei tekkinud: Abruka inimesed harjusid uue, aga aruka ettevõtmisega kiiresti. Probleemid ilmnesid mujal. Meie hea koostööpartner Saaremaal, firma Prügimees, tahab ehteestlaslikult pikemat aega arupidamiseks ja järeleuurimiseks, kus see Abruka ikka asub ja mis kohaga maakeral tegemist on.

Jutt järgmine. Nemad heaperemehelikult ja targasti majandava firmana on seadnud endale sisse korra, et prügimasinat saab tellida mõnepäevase etteteatamisega. Õige ta ju on, ega teisiti saagi, inimesed ja nende soovid on erinevad ja asja peab kuidagi ohjes hoidma. Kõigele lisaks on prügivedajad mehed ka luust ja lihast inimesed, kes puhkust vajavad. See kõik tundub selge olevat nagu ükskordüks, tõsi küll, ainult selle kohani, kus meri oma muutlike tujudega arvab heaks asjasse sekkuda.

Meie, kes me oleme otsustanud oma elu elada saarel, mil nimeks Abruka, ei saa muud moodi, kui peame arvestama merega, tema tujude ja toimetamistega. Olgu sul tarkust ja pealehakkamist kui palju tahes, kõigevägevamaga, kes meresid ja maid valitseb, pole õnnestunud ühelgi surelikul lepinguid sõlmida, vähemalt must-valgel mitte, ammugi siis prügivedu puudutavaid.

Kõik oma tegemised tuleb meil planeerida eelkõige ilmast lähtuvalt. Olgu selleks lihtsalt linnaskäik, arsti või mõne muu ametimehe juurde minek, kõik on ilma otsustada ja mere määrata. Sündi ja surmagi ei saa toimetada, kui sa oma asukohaga merede keskel ei arvesta. Ammugi siis prügivedu.

Laadimistöid sadamas saab toimetada tuulevaikse ilmaga, üleveoks on samuti sobilikku ilma vaja nii nagu mahalaadimisekski. Seda, et täna, kui ilm lubab, laadin prügikonteinerid pargasele ja alles siis teatan jäätmekäitlusfirmale, et konteinerid saabuvad kahe päeva pärast, nagu kord ette näeb, ka lubada ei saa. Lihtsalt sel põhjusel, et ilm võib praegusel aastaajal ootamatult muutuda tundidega, saati siis paari päevaga.

Jäätmekonteineritega koormatud pargast parema ilma ootele sadamasse ei pane, torm uputab selle lihtsalt ära, seda tühjaks tõsta torm ka enam ei luba, merele samuti ei saa, lained püsti ees. Nii istudki saarel oma jäätmete otsas ja mõtled, milleks kõike seda jama vaja on, parem lasen vanaviisi edasi, omal ja teistelgi muret vähem. Samas jälle on elu saarel ju prügita puhtam ja ilusam.

Tegelikult on asi lihtsamast lihtsam. Laseme ajal veidi edeneda, ehk siis saavad prügimehed ka sotti, kus Abruka asub, ja teevad meie jaoks oma rangesse, aga õiglasesse kodukorda väikese muudatuse.

Meretagune asi ju ikkagi ning me võime asja edenedes kevadel, kui kala rohkem, konteinerisse mõne kalakotigi poetada, väheke värsket ehk pisike “present” nagu öeldakse. Inimesed siin ja inimesed seal, küll me kaubale saame.

Nüüd aga tuleb kindlasti lõpetada, vaja kadri-käima riided välja otsida ja nägu muhedaks mukkida. Teie aga olge tublid ja minge laupäeval sauna, et ikka kõik terved ja puhtad oleksite!

Print Friendly, PDF & Email