Juhtkiri: Streikida või mitte streikida

Juhtkiri: Streikida või mitte streikida

 

Õpetajad tahavad saada riigilt planeeritust suuremat palgatõusu. Hetkel uuritakse Eesti haridustöötajate liidu eestvedamisel üle Eesti, kas õpetajad on valmis vajadusel selle nimel ka streikima hakkama või mitte.

Õpetajate puudus, eriti maakoolides, ei ole ammu enam uudis. Madal töötasu ei meelita noori pedagooge töötama omandatud erialal ning aastaid tööd rabanud õpetajad tunnevad, et neid ei väärtustata.

Pole ka ime – kui rahandusministeeriumi majandusprognoosi järgi kujuneb vabariigi keskmiseks palgaks 2008. aastal 12 976 krooni, siis aastaid ülikoolis õppinud ja magistrikraadi omandanud noor pedagoog hakkab 20%-lise tõusu järel teenima ligi 4000 krooni vähem. Suuremale palganumbrile ohverdatakse aga tihti hingelähedase töö tegemine, sest elada tahaks ju ka.

Õpetajate soov ei ole ju iseenesest utoopiline. Hiljuti streikisid õpetajad Bulgaarias, nõudes valitsuselt 100%-list palgakasvu, kuid valitsus nõudmistele järele ei andnud. Eesti õpetajad tahavad tunduvalt vähem – loodetavasti siiski leitakse võimalus suuremaks palgatõusuks, vajadus peaks ilmselge olema ka streigita.

Print Friendly, PDF & Email