Ärge niisukestele küll ust lahti tehke

Ärge niisukestele küll ust lahti tehke

 

Kadi raadiostki käis läbi kuulutamine, et „MÕNDA ESOTEERIKAST saab teada laupäeval, 17. novembril kell 16 klubiõhtul. Viis noort esinejat. Sisuks Hiina muutuste raamat, numeroloogia, taro kaardid, energeetiline massaaž. Teenustasud (numeroloogia, kaardipanek, massaaž) soovijaile kokkuleppel.

Nonii. Esoteerikud käisidki meil ära. Esoteerika tuleb kreekakeelsest sõnast esoterikos, mis tähendab sisenemist. Meil tõlgendab võõrsõnade leksikon seda väljendit tähenduses salajane, varjatud, ainult pühendatuile määratud. Mis “Ave vita!”-s käinud esoteerikutesse puutub, siis nende tegevuses küll midagi salapärast ega varjatut polnud, ka ei tundunud, et meil kuidagi mingite eriliselt pühendunud inimestega tegemist oleks olnud või meid pühendatute ringi kaasatud oleks.

Neid tegelasi pidi tulema viis, tuli aga vaid kolm. Pidi tulema kolm meest ja kaks naist, tuli aga kaks naist ja üks noor mees. Ja parem oligi – vastasel juhul oleks üritusest osavõtjaid olnud samapalju kui läbiviijaid…

Kõige rumalam aeg millegi korraldamiseks on meie saarel muidugi laupäeva pealelõuna. Ei tea, kuidas teil ja mujal, aga meil küll: laupäev on kuidagi kujunenenud perekeskseks päevaks, mil koristatakse, keedetakse, küpsetatakse, viiakse prügiämbrit välja, käiakse saunas – et homne päev, s.o siis pühapäev, täiesti vaba oleks.

Alustasime niisiis kella neljast p.l. Lootsime, et meid hakatakse millessegi pühendama, sest lubatud oli rääkida Hiina muutuste raamatust, taro kaartidest, numeroloogiast; ka energeetilisest massaažist saab ju jutustada.

Ühesõnaga – lootsime, et saame ebateadusest uusi teadmisi. Tegelikkuses kujunes asi nii, et üks daam võttis pliiatsi ja paberi, küsis su sünnidaatumid ning hakkas koos sinuga arvutama, teine võttis välja tuttuued taro kaardid, ütles, et need on Egiptuse päritolu, aga üldse on neid kaarte viit seltsi ja need on sama vanad kui ristiusk (mis minus tõsiseid kahtlusi tekitas, sest üks taro-värk on pärit Indiast ning budism on ju sootuks vanem kui kristlus…).

Siis asus ta soovijatele kaarte panema, ise venekeelsest tarvitamisõpetusest, mis uute kaartidega kaasas, usinalt näpuga järge vedades. Mõndagi aitasin tal tõlkida. Kaardid ei tekitanud usaldust, sest need olid alles eelmisel nädalal Loitsukellerist ostetud: ennustamiskaardid peaksid aga (meie kujutluse järgi) olema ikka hästi võidunud, sisse töötatud ja kauasest pruukimisest kergelt kulunud piltidega.

Kolmas tegelane, noormees, tegi soovijatele massaaži.

Mu naabrinaine on pidev massaaži-pruukija. “Ei olnud eriti oskaja,” kommenteeris ta mulle hiljem vaikselt, “käed on tal nõrgad.”

Jumal tänatud, mõtlesin mina – kui oskamatu inimene veel kõva käega valesti masseeriks, võiks ta ju kahju teha!

Üldse on praegu igasugused ebateadused hirmus moes nagu rasketel aegadel ikka. Ja meiegi ebateadlased (mina kaasa arvatud) olid pettunud, et huvi nende „teaduse” vastu nii väike on. Aga hiidlane on teada-tuntud skeptik ega torma kõike uut kohe omal nahal proovima. Ja esoteerikute sissetulek polnud kõigi asjaolude kokkulangemise tõttu ka suurem asi.

Järgmisel, s.o pühapäeva õhtul helistasid mu kaks head sõpra, kes ka omavahel sõbrad – igavene irvhammas Andrus Kivirähk ja tuntud-tunnustatud ateist Ervin Õunapuu, kes võtsid koos napsi. Tahtsid mind kampa, kas või telefoni teel. Eks ma siis rääkisin ka esoteerikutest, kuna teema oli värske.

Nad tirisid teineteise käest toru ära, kokkuvõtteks aga kõlas:
“Ei oleks tohtinud sisse lasta!” ja “Teinekord ära niisukestele küll enam ust lahti tee!”

Ärge teie ka tehke.

Print Friendly, PDF & Email