Mees taastas hävinemisohus palvemaja (4)

Mees taastas hävinemisohus palvemaja

 

Endale elumaja otsinud Marek Paja komistas paar aastat tagasi Kuressaare–Kuivastu maantee ääres oleva Sagaristi palvemaja otsa. Ise baptisti koguduse liige olles otsustas mees hävimisohus palvela taastada. Ligi kaks aastat tööd saab lõpetatud jõuludeks.

Valjala Rahu vabakoguduse liige Marek Paja on oma jõududega taastanud 80 aastat tagasi ehitatud Sagaristi palvemaja. Mehe enda sõnul ei teadnud ta Eesti baptistide liidu käest maja ostes, et tegemist on tegutsenud palvemajaga, mis lõpetas töö paarkümmend aastat tagasi. “Jumal juhatas. Küllap see pidi niimoodi minema,” räägib Paja varjulises kohas asuva Saaremaa suurima palvemaja kohta. “Ma sõitsin 10 aastat iga nädal siit mööda, teadmata sellest kohast midagi.”

Mees otsustas viletsas seisukorras majja ehitada oma perele eluruumid ning taastada ka koguduse kooskäimiskoha. Kui ta kaks aastat tagasi töödega alustas, oli maja kehvas seisus. Seinad olid küll püsti, kuid kõik ülejäänu tuli taastada. Maja torni ehib originaalrist.

Paja sõnul on ta suurema osa töödest teinud üksi, vahetevahel kasutades ka kõrvalist abi. Ettevõtlik mees tõdes, et üks maja on jällegi hävingust päästetud. See olevatki kõige olulisem.

Valjala Rahu vabakogudusse kuuluva Paja kinnitusel on esimene üritus planeeritud jõuludeks. Praeguseks on hoones tegemata vaid mõned siseviimistlustööd. Väljast on maja valmis. Koguduse peamiseks kooskäimiskohaks jääb ikkagi Rahu küla, kuid arvatavasti hakatakse kord kuus külastama ka Sagaristi palvemaja.

Paja sõnul ei keela ta palvemaja kasutamist ka teistele uudishimulikele. “Oleneb muidugi inimestest, kuid kui ollakse asjast huvitatud, eks siis ikka sisse ka saab,” ütleb ta. Praegugi jäävat värava taga autosid seisma ja inimesed tulevat uudistama.

Palvemaja taastamise maksumusest ei taha tagasihoidlik mees suurt rääkida. “Raha kellegi käest ma selleks küsinud ei ole,” kinnitab Paja. “Las need rahanumbrid jäävad, nagu nad on.”

Taolisi inimesi leidub Saaremaal veel, kellele kuulub n-ö eraomandis olev palvemaja. Kuid Sagaristi palvela olevat Paja andmetel Saare maakonna suurim omataoliste seas.

Print Friendly, PDF & Email