Maavanem andis koolilastele tundi (3)

Maavanem andis koolilastele tundi

 

Eile hommikul kell 9 astus Kuressaare põhikooli 9.a ja 9.b klassi õpilaste ette õpetajana Saare maavanem Toomas Kasemaa. Ühiskonnaõpetuse tund toimus maavalitsuse saalis ning noorte tavapärane õpetaja Jaan Lember istus oma õpilaste keskel ja tegi usinasti märkmeid.

“Eks minagi olen täna õpilase rollis,” märkis koolijuhist pedagoog Lember. Kasemaa sõnul ei olnud see tal esimest korda klassi ees seista – varem on ta andnud riigikaitsetunde nii Leisi keskkoolis kui ka Saaremaa ühisgümnaasiumis.

Maavanema arvates on selline tunnipidamiseks koolist väljatulemine lastele kindlasti huvitav ning kinnistab teadmisi paremini.

Eilses ühiskonnaõpetuse tunnis tutvustas Kasemaa õpilastele maavalitsuse ja üldse riigi institutsioonide tööd. “Ma loodan, et klass sai maakonnast pildi,” usub õpetajaametit pidanud maavanem. “Kui nad enne tundi ei teadnud, mitu omavalitsust on Saare maakonnas, siis tunni lõpuks oli see neil selge,” lausus ta. Kasemaa sõnul võiksid koolid kutsuda tundidesse ka erafirmasid (või siis minna ise firmasse kohale) – näiteks tõi ta Väinamere Liinid, kes pakub avalikku teenust. Siis saaksid noored teada, kuidas nad seda teevad.

Samuti võiks külastada maksuametit, et saada pilt, miks makse kogutakse? “Kui räägime maksudest kõrvalehoidmisest, siis oleks hea teada, miks selline arvamus ühiskonnas on tekkinud. Seda olekski vaja noortele inimestele ühiskonnaõpetuse tundides selgeks teha – kust raha tuleb ja kuhu läheb,” leiab Kasemaa.

Kuid eilehommikuses tunnis selgitas maavanem õpilastele, millised on maavanema ülesanded ning milliseid õigusakte järgides maavalitsus toimib (neid õigusakte on muide üle 400), samuti said tunnisolijad aimu maakonna rahvastikust ning arengusuundadest. Kasemaa soovitas noortel minna ka internetileheküljele www.arengukava.ee ning öelda oma sõna maakonna arengukava kohta – olgu siis koolikorralduse, noorsootöö, vaba aja sisustamise või transpordiküsimuste osas.

Samuti kutsus ta noori ikka saarele tagasi tulema, kuigi vahel on enesearendamise seisukohalt äärmiselt oluline vastu võtta ka väljakutseid, mida pakutakse mujal Eestis. “Ka mina käisin vahepeal ära, kuid nüüd olen siin tagasi,” märkis varem kohalikku piirivalvepiirkonda juhtinud Kasemaa.

Varem on Kuressaare põhikooli õpilased direktor Lemberi sõnul käinud ühiskonnaõpetuse tunnis ka Kuressaare linnavalitsuses, kus linnapea Urve Tiidus tutvustas Saaremaa pealinna haldusüksust ja selle toimimist.

Print Friendly, PDF & Email