Repliik: Töö olgu palga vääriline (2)

Repliik: Töö olgu palga vääriline

 

Huvitav, kui palju on neid inimesi, kes saavad, käsi südamel, ausalt väita, et nad töötavad täpselt nii palju ja nii hästi, et rohkem ega paremini ei ole enam võimalik?

Ma ei ole vist kunagi kuulnud, et keegi ütleks: jah, mul on väike palk, aga ega ma tegelikult ei tööta ka nii hästi, et see peaks suurem olema. Kuuleb ikka seda, et küll see palk on ikka väike, vaja on palju rohkem. Punkt.

Vajamine pole küsimus, väärimine on.

Ma ei kahtle, et streiki planeerivad bussijuhid võiksid oma töö eest suuremat tasu saada. Paljudel erialadel võiks rohkem teenida. Aga kui midagi nõuda, võiks nõudja mõelda ka sellele, kas ta on oma nõudmiste vääriline.

Astun maaliinibussi. Tervitan ja küsin pileti. Bussijuht vajutab masinasse soovitud marsruudi ja jääb ootama, et ma justkui võluväel iseenesest teaksin soovitud pileti hinda. Ei tea, sest ei sõida nii tihti. Torina saatel ühmatakse summa. Astun bussist maha – aitäh, head aega. Vastuseks on vaikus.

Astun nädala pärast sama liini bussi. Mind tervitab tore inimene. Teatab minu soovi kuuldes hinna ja nägusid tegemata on nõus võtma vastu ka paari krooni jagu sente. Jõuan sihtkohta – aitäh ja nägemist. Seda viimast ütlen ausa sooviga ka järgmisel korral just sellesama bussijuhiga maanteemiile mõõta.

Oli näha, et inimene tahab oma tööd teha. Ja võib julgelt palka nõuda.

Print Friendly, PDF & Email