Kivitööstus endiselt heal järjel

Kivitööstus endiselt heal järjel

 

1. oktoobril neljakümneseks saanud Saare Dolomiit – Väokivi OÜ (ettevõte loeb oma tegevuse alguseks 1. oktoobrit 1967, kui moodustati tehase Eesti Dolomiit Saaremaa tsehh), uue nimega Reval Stone, rühib järjekindlalt ehitusmaterjaliturul esirinnas.

Reval Stone’i juht Hindrek Auväärt tundis heameelt, et pärast kunstimuuseumi valmimist on dolomiidi kui viimistlusmaterjali vastu hakanud sügavat huvi tundma ka paljud välismaa arhitektid. KUMU-s on dolomiidiga kaetud koguni 10 000 ruutmeetrit pinda.

“Oleme oma kivi üle võinud uhkust tunda,” tõdes Auväärt. Reval Stone’i ekspordi areaaliks on Skandinaaviamaad, Balti riigid ja Loode-Venemaa.

“Kivi on raske materjal. Veame seda kuni 400 kilomeetri kaugusele. Transport ei tohiks kivitoote omahinda märkimisväärselt tõsta,” arutles ettevõtte juht.

Reval Stone brändi nimena peaks firmajuhi sõnul turustamisele kaasa aitama, kuna see on välismaalastele arusaadav ja lihtne hääldada. Brändi nimetus peabki olema lühike, lööv ja hästi meeldejääv.

Kogu firma käibest annab Saaremaa tehas umbes 20 protsenti. Lisaks ehituskivi tootmisele on ettevõttel ka oma ehitusosakond.

“Tegelikult toome Eestisse töötlemiseks palju kivi ka mujalt maailmast – Itaaliast ja Hiinast. Peaasjalikult impordime graniiti ja marmorit. Ostame sisse kuni kolme sentimeetri paksuseid plaate, mis pakitud merekonteineritesse. Sidemed Hiinaga on kestnud ligi kümme aastat. Sissetoodud kivi töötleme Tallinna tehases nii põrandate kui fassaadide jaoks,” teavitas Hindrek Auväärt.

Saaremaa tsehhi juhataja Tiit Aaviku sõnul siinsetel dolomiiditöötlejatel tööd jätkub. Tootmine läheb stabiilselt. Saaremaalt veetakse välja põhiliselt dolomiitplaate ja klompkivi ning eritellimuse järgi valmistatud raiddetaile.

Klompkivi on sel aastal väikestes kogustes läinud ka Leetu. Järjest suuremat huvi on Saaremaa töödeldud ehituskivi vastu ilmutama hakanud Venemaa ettevõtjad.

Kaarmal töödeldakse peamiselt Märjamaa külje alt sisse veetavat Orgita karjääri dolomiiti.

“Toome selle Saaremaale töötlemiseks ja siit läheb see väärindatuna mandrimaale tagasi. Sisuliselt anname nii saarlastele tööd. Praegu on meil tööl 28 inimest,” märkis Tiit Aavik.

Saaremaa dolomiitidest on Kaarma omast populaarsem Selgase karjäärist kaevandatu. Selgase kollast dolomiiti kasutatakse praegu renoveeritava Saaremaa kaubamaja fassaadi katmiseks. Kivi veetakse Saaremaale töötlemiseks ka Vasalemma karjäärist.

Print Friendly, PDF & Email