Saaremaal on vahetatud 11 looduskaitseliste piirangutega kinnistut (1)

Eestis palju skandaale ja politseiuurimist kaasa toonud maadevahetused on Saaremaal kulgenud probleemideta. Saare maakonnas on vahetatud vaid 11 looduskaitseliste piirangutega kinnistut.

Maade vahetajad on olnud nii eraisikud kui ka firmad (Meelike Saarm, Moonika Mihkelson, Uku Veel, Ilma Arder, Armi Koppel, Andrei Alesma, Margo Peet, Leini Kuris, Andrus Pundi, Saarte Metsamajanduse OÜ, KV-Tarantel OÜ, Saare Puu Grupp OÜ), teatas Oma Saarele maa-ameti peadirektori esimene asetäitja peadirektori ülesannetes Raivo Vallner.

Vahetatavad maad on asunud Mustjala, Lümanda, Kaarma, Kärla, Torgu, Valjala ja Kihelkonna vallas. Vahetusmaad on vastu antud Mustjala, Kaar-ma, Kärla ja Torgu vallast. Ühe avalduse puhul on vahetusmaa moodustatud väljaspool Saare maakonda, kuna vahetatavad maad asusid Saare, Harju ja Valga maakonnas.

Vahetatavad maad on asunud must-toonekure ja merikotka püsielupaigas, Panga maastikukaitsealal, Viidumäe looduskaitsealal, Vilsandi rahvuspargis ning Lepakõrve ja Küdema kurisude kaitsealal. Saare maakonnas on looduskaitseliste piirangutega kinnistuid vahetatud 233,30 ha ulatuses.

5. novembril kiitis valitsusliidu eestseisus heaks keskkonnaminister Jaanus Tamkivi ettepaneku lõpetada looduskaitseliste piirangutega maade vahetamine ja asendada see maade väljaostmisega.

Tamkivi sõnul oleks senise maadevahetuse asemel õiglasem see, kui riik turuhinnaga ostaks omanikult tema soovi korral olulise piiranguga maa, mida omanik sihtotstarbeliselt kasutada ei saa. Maadevahetuseks riigireservi kogutud maatükid tuleks aga panna oksjonile. Sel juhul saab piirangutega maast loobunud inimene osta endale asemele sobiva suurusega ja sobivas kohas asuva maatüki.

“Nii oleksid mängureeglid selged,” ütles Tamkivi. “Ja mis siin salata, vahetamine on soodne pinnas korruptsiooni tekkeks, sest paratamatult saab keegi parema tüki, mis annab alust mitmesugusteks kahtlusteks.”

Lõpliku otsuse looduskaitseseaduse muutmiseks langetab riigikogu.

Print Friendly, PDF & Email