Tänane päev möödanikus

Üheksakümmend aastat tagasi, 1917. aasta 10. novembril, kohe pärast oktoobripöörde toimumist, kirjutas Maksim Gorki, kes tookord oli ajalehe Novaja Žizn toimetaja, järgmist: “Elu kõigi oma keerdkäikudega on Leninile võõras ja tundmatu maa. See mees ei tunne rahvamassi, sest pole kunagi rahva keskel elanud. Kuid raamatutest saadud tarkused näitasid Leninile, kuidas rahvamassid ärevusse ajada, kuidas päästa valla pööbli instinktid… Töölisklass on Leninile samasugune toormaterjal, nagu on seda metallistidele rauamaak.”

Pärast nende sõnade avaldamist võimuletulnud enamlased sulgesid ajalehe kohe, kuid Gorkile tuletati neid sõnu meelde veel ka paar aastakümmet hiljem ja nende eest, nii vähemalt väidetakse, maksis ta eluga

Täna viiskümmend viis aastat tagasi, 1952. aasta 9. novembril suri Iisraeli esimene president, silmapaistev teadlane-keemik Chaim Weizmann.

Juba möödunud sajandi alguses, siis oli ta Inglismaal asuva Manchesteri ülikooli professor, töötas ta välja meetodi, kuidas toota maisist atsetooni ja hiljem täiustas märkimisväärselt kummi tootmise tehnoloogiat. 1947. aastal, kui valmistati ette otsust Iisraeli riigi moodustamiseks (selle kiitis hiljem heaks ÜRO peaassamblee), oli just Weizmann see, kes pidas juudiriigi loomise küsimuses läbirääkimisi tookordse USA presidendi Harry Trumaniga.

1949. aasta veebruaris sai temast Iisraeli president, kuid siis oli tal vanust juba üle 75 ja tema tervis polnud enam kõige parem. Rehovoti linnas toimunud matustel (selles linnas asutas Chaim Weizmann 1934. aastal teadusliku uurimisinstituudi) osales 250 000 inimest.

Kakskümmend viis aastat tagasi, 1982. aasta 10. novembril suri Leonid Brežnev. See mees haaras Nõukogude Liidus võimu 1964. aasta sügisel salajase vandenõu tagajärjel. Kuigi pärast võimuletulekut arvati, et ta on vaid ajutine vahefiguur, õnnestus tal suurt riiki valitseda ühtekokku 18 aastat. Tavainimesele seondub tema valitsemine eelkõige stagnatsiooni, teisitimõtlejate tagakiusamise ja riiklike ordenite permanentse jagamisega. Paremini kõigest on selle ajastu kohta öelnud vene poeet Mihhail Dudin (vaba tõlge):

Tema, keda me teeseldes,
aastate pikku ülistasime,
tema me kurbuseta matsime
ja unustasime igaveseks.

Print Friendly, PDF & Email