Salapärane õlireostus Sõrves määris ja tappis kümneid linde

Salapärane õlireostus Sõrves määris ja tappis kümneid linde

 

Üleeile õhtul avastas ornitoloog Mati Martinson Sõrve säärest õlised linnud. Eileõhtuse seisuga oli võimaliku reostuse tõttu surnud 15 lindu ning õliga kokkupuutunud linde võis olla saja ringis. Eile ei olnud piirivalve ja keskkonnainspektsioon reostuse kohta suutnud veel tuvastada. Abipalve reostuse leidmiseks edastati ka kalalaevadele.

Terve eilse päeva kestnud reostusallika otsingud ei andnud mingeid tulemusi. Piirivalve ja keskkonnainspektsiooni koostöös kammiti määrdunud lindude otsingul läbi isegi Kõpu poolsaar Hiiumaal. Samas suurenes päeva jooksul surnult leitud mustvaeraste ja aulide arv.

Ebatavaliselt palju linde

Üleeile Sõrve sääres reostuse avastanud ornitoloogi Mati Martinsoni sõnul tekkis tal kahtlus, kuna nägi ebatavaliselt palju merelinde kaldal oma sulestikku puhastamas. “Merelinnud muidu nii suurel hulgal kaldale ei kogune, nende elu on vees,” rääkis Martinson.

Kindla veendumuse, et kusagil on meri reostatud, sai Martinson siis, kui nägi lähedalt kaldale tulnud õlist lindu. Hinnanguliselt loetles ta määrdunud linde, kes siiski olid lennuvõimelised, saja ringis. Hommikul võis juba näha ka surnud linde, kellest paljude kallal olid oma töö teinud rebased. “Eks nad tapmisinstinktist neid ründavad,” ütles Martinson Säärel lebanud puruks rebitud õliste linnukorjuste kohta.

Otsingud ka Hiiumaal

“Kui ornitoloog meile teatas, oli juba pime ja ilm suhteliselt tormine, ei saanud kohe midagi välja selgitada, vaatluslend toimus alles hommikul,” rääkis Lääne piirivalve piirkonna pressiesindaja Janne Mets Oma Saarele. Samuti ei saanud suure lainetuse tõttu määrata merel olnud lindude seisukorda.

Kuna oli teada, et lindude ränne toimus põhjast lõunasse, alustati otsinguid ka Hiiumaal Kõpu poolsaarel. Kuid määrdunud linde sealt ei leitud.
Otsingud jätkuvad ka täna ja homme, Saaremaal on lisaks piirivalvele ja keskkonnainspektsioonile nendesse kaasatud linnuvaatlejad ning riikliku looduskaitsekeskuse töötajad. Vaatluse alla on võetud rannikuala Ansekülast Undvani.

Janne Metsa sõnul oli eile õhtuse seisuga leitud surnult kuus mustvaerast ja üheksa auli. Õliga määrdunud lindude arv Sõrve säärel on keskkonnainspektsiooni teatel 40–50, kõik linnud on lennuvõimelised.

Print Friendly, PDF & Email