Kuressaare kuursaali ootab ees täielik renoveerimine

Kuressaare kuursaali ootab ees täielik renoveerimine

 

Kuressaare linna ühe esindushoone, kuursaali taasavamine võib kõne alla tulla alles lähiaastatel. Aastapäevad suletud olnud maja tuleb enne avamist täielikult renoveerida, mis tõotab kujuneda väga keeruliseks projektiks, kuna tegemist on ajaloolise hoonega, mille kallal töötamine nõuab eritingimusi.

Kuursaali projektijuhi Tiiu Tammoja sõnul üritatakse esmakordselt 1891. aastal avatud maja taasavada lähiaastatel. Kuursaali kordategemine on keeruline protsess ja seetõttu ei saa rääkida kindlatest kuupäevadest. “Me tahame maja väga korralikult korda teha, seetõttu ei maksa kiirustada,” ütles Tammoja.

Viimati tegutsesid kuursaalis kohvik ja baar, lisaks on kuurhoones tegutsenud ka kino. “Maja ideed me ei muuda. Jääb rahvale avatud meelelahutusasutus,” kinnitas Tammoja. “Kindlasti tulevad sellesse majja restoran ja kohvik.”

Kunagine Kuressaare kuurordielu keskus avati viimati pärast põlengut ja taastamist 1988. aastal. Sellest ajast saadik ei ole majas remonti oluliselt tehtud, mistõttu on maja füüsiline seisukord vilets.

Tammoja sõnul tuleb ümber ehitada kõik kommunikatsioonid, lisaks on maja vallikraavi poolse tiiva kandeseinad ohtlikult vajunud, kohati haigutavad seintes pea mitmesentimeetrised praod. Seetõttu võib juhtuda, et maja üks osa tuleb maha lammutada ja uuesti üles ehitada. Tiiu Tammoja selgitusel tuleb tööde täpsema mahu nimetamiseks tellida maja seisundile eksperthinnang ning insenertehniline lahendus.

Muinsuskaitse eritingimused sätestavad, et kuurhoone tuleb taastada võimalikult originaalilähedaselt. See tähendab senise kuurordiarhitektuurile omase sise- ja väliskujunduse säilitamist, lisaks peab iga väiksemgi muudatus olema kooskõlastatud muinsuskaitseametiga.

Kuressaare kuursaal valmis 1889. aasta 11. juunil. Maja ehitati, kuna Kuressaare kui kuurortlinna areng tekitas vajaduse suurema seltskondliku koosviibimiskoha järele. Eelkõige vajati teatrisaali. Arhitekt Carl Lorenzeni projekteeritud hoones asusid restoran, teatrisaal, puhvet, lugemis- ja kaardimängutuba jms. Kuursaal oli avatud vaid supelhooajal.

Esimese maailmasõja aastatel tegutses maja raudtee jaamahoonena, pärast sõda sai hoone tagasi oma endised funktsioonid. Teise maailmasõja järel kasutati ehitist peamiselt laohoonena ja korteritena, samuti majutati siin turiste. Pärast mitmeid põlenguid restaureeriti maja 1988. aastaks.

Print Friendly, PDF & Email