Avalik kiri Kuressaare abilinnapeale planeerimise ja ehituse alal hr Urmas Sepale (14)

Eraettevõtja initsiatiivil kavandab linnavalitsus Torni ja Vallimaa tänava nurgale uue hoonestuse loomist. Senise väikse ja hubase haljasala asemele soovitakse püstitada õpilaskodu koos parkimismajaga.

Kuna elan Vallimaa tänaval, siis ei jäta nii ulatuslikud muudatused mind sugugi ükskõikseks. Pealegi olen ise hariduselt sisearhitekt ja töötasin 25 aastat tuntud Rootsi projekteerimisfirmas Sweco. Seepärast käisin linnavalitsuses ka väljapandud projektiga tutvumas ja pean linnakodanikuna kohustuseks oma arvamus avalikult välja öelda.

Mul on raske aktsepteerida selle projekti mõningaid lahendusi. Esiteks tekitab küsitavusi, miks tahetakse likvideerida ja hoonestada väike kammerlik parginurgake? Sellega kaotame Kuressaarele ühe nii tüüpilise tänavate hargnemise koha, mida vanasti “turuks” hüüti. Nii kärbiksime meie linnakese omapärast ilmet. Kas tõesti selleks, et kuskile mahutada autosid?

Teiseks leian, et kuidagi kohatu on sobitada liig väiksele alale kahekordset parkimismaja mürakat, kui vastas asuvad ühekordsed eramud nagu näiteks madal Aavikute muuseum. Teame ju kõik, et ehitatavad majad peavad arvestama ümbrusega, mitte vastupidi. Majad oma mahtudega loovad linnaruumis rütmi, nii nagu helid ja pausid tekitavad muusika.

Kui me soovime kaunist ja voogavat muusikat, siis ei saa tekitada järske pause, nagu ei saa püstitada madalhoonestusega alale kõrgeid ja rohmakaid maju. Loodan väga, et see, mis on juhtunud kauni spordihoone väära paigutusega, kus liialt väiksele krundile püstitati elevandi-mõõtudega hoone, ei korduks.

Ka kavandatava õpilaselamu arhitektuurilist lahendust ei pea ma õnnestunuks. Praegusel kujul mõjub see liiga kompaktse ja massiivsena. Kui õpilaskodu peaks siiski siia kerkima, siis soovitan valminud variandi veel kord läbi töötada ja muuta hoone lahtisemaks ja õhulisemaks.
Üldse arvan, et Vallimaa 6, 8, 10 eramud tuleks alles jätta. Tegemist on hästi säilinud ja korralike hoonetega, milleks neid siis üldse lammutada?

Samal ajal on meil kesklinnas mitmeid räämas krunte, mida tuleks kiiremas korras korda teha. Pealegi algab Vallimaa tänavalt nende kruntidega Kuressaarele nii tüüpiline aedlinn, mis aga käesoleva projektiga kärbitaks. Meenutan, et Vallimaa 6 elumaja projekteeris omal ajal Kuressaare linnainsener Eugen Haamer, kes oli ka Garnisoni tänaval asuva Kuressaare põhikooli hoone autor.

Teen ettepaneku linnas lõppude-lõpuks korda teha üks pikemat aega kõigi silma riivav räämas krunt – endine leivatööstus Kohtu tänaval – ja ehitada parkimismaja hoopis sinna. Meie armas Kuressaare on väärtuslik tänu sellele, et siiani on suudetud hoida linna intiimse ja ilusana. Ja seda tuleks iga hinna eest hoida. Teame, et iga ajastu võib jätta linnaarhitektuuri oma jälje, kuid uute jälgede tekitajad ei tohi brutaalselt maha tallata möödunud väärtusi.

Lugupidamisega sisearhitekt Liina Haamer Waller, Vallimaa 15A elanik

Print Friendly, PDF & Email