Saaremaa noored kohtusid eakaaslastega Läänemere saartelt

Möödunud nädalal käisid kolm noort saarlast koos juhendajaga Bornholmil, kus Läänemere saarte koostöövõrgustiku B7 raames toimunud konverentsil toodi välja ühiseid probleeme ning püüti leida lahendusi, kuidas hoida noori saartelt lahkumast.

Saare maakonnast konverentsil osalenud Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilasesinduse juht Reet Sillavee, Kuressaare ametikooli kokaeriala õpilane Taavi Turk, Taavi Meier Kuressaare gümnaasiumist ning Saare maavalitsuse noorsootöö peaspetsialist Inga Teär leidsid, et Saaremaa noorte võimalused vaba aja sisustamiseks ja keskkoolijärgselt hariduse omandamiseks on võrreldes Bornholmi, Gotlandi ja Hiiumaa eakaaslastega oluliselt paremad.

Noorte hinnangul on koolide juures palju võimalusi huvihariduseks, kuid nii mõnigi kord takistavad linnas koolis käivaid maalapsi neis osalemast liigvarased bussiajad. Lahenduseks pakuvad nad rohkem hilisemaid bussiliine. Samas tunnistavad konverentsil käinud, et võrreldes teiste saar-
tega on Saaremaal ühistranspordiga hetkel olukord parem.

Kindlasti oleks maakonda vaja rohkem vaba aja veetmise kohti, spordihalle. “Meie jalgpalliväljakud on teiste saarte omadega kõrvutades väga halvas seisus,” märkis Meier. Vaba aja veetmise all läksid eestlaste ja taanlaste-rootslaste arvamused lahku.

Viimased muretsesid eelkõige peopanemispaikade pärast, Saare ja Hiiu noori huvitab enesearendamine.

Põhiline, mis noori saartel hoidvat, on võimalus leida erialast ja tasuvat tööd. Inga Teäri hinnangul tegeletakse maakonnas hoolega siin elavate noorte vajaduste eest hoolitsemisega, kuid vähe pööratakse tähelepanu sellele, kuidas meelitada siia tagasi neid, kes mingil põhjusel saarelt lahkunud.
Nelja saare noorte ühismõtted pandi kirja ning saadetakse kõikide saarte oma- ja maavalitsustele. “Siis näeb, kui palju neist abi on ja kui reaalsed need lahendused võiksid olla,” ütles Sillavee.

Konverentsil ei osalenud Rügeni, Ahvenamaa ja Ölandi noored.

Print Friendly, PDF & Email