Ruhnu tuulegeneraatorid asuvad peatselt elektrit tootma

Ruhnu tuulegeneraatorid asuvad peatselt elektrit tootma

 

Tõenäoliselt lähipäevadel hakkavad Ruhnu saarel elektrit tootma Sjustaka poolsaarele püstitatud tuulegeneraatorid.

AS-i Elektriteenused elektriku Udo Mägi sõnul käib hetkel generaatorite reguleerimine. Tööle ei saavat neid veel panna, kuna lõplikku häälestamist segab liiga tugev tuul. Lisaks tuulegeneraatoritele pannakse tööle uus diiselgeneraator, mis hakkab saart varustama elektriga tuulevaiksetel päevadel, selgitas Mägi.

Elektriku sõnul on uus tuule- ja diiselgeneraatori ühine süsteem varasemast soodsam, hoides kokku hulgaliselt diiselkütust, mida seni on läinud üle saja tonni aastas.

Ruhnu tuulepargi projekti eestvedaja Priit Miljani andmetel läheb kogu süsteem maksma ligikaudu kümme miljonit krooni. Tegemist on Eestis ainulaadse projektiga, kus tuulikud ja diiselgeneraator üksteist täiendavad ning elektriga varustatakse suletud süsteemi.

Aasta alguses Eesti Energia korraldatud riigihanke konkursi tuulepargi rajamiseks võitis AS Elektriteenused. Septembri alguses pandi püsti kaks paari-kümne meetri kõrgust tuulegeneraatorit, mille koguvõimsus on 150 kW ning mille käivitamiseks piisab, kui tuul puhub vähemalt 5 meetrit sekundis.

Print Friendly, PDF & Email