Leisi kool ootab püstijäämiseks riigilt kuni 50 miljonit krooni

Leisi kool ootab püstijäämiseks riigilt kuni 50 miljonit krooni

 

Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep pöördus maavalitsuse poole murega saada toetust Leisi keskkooli hoone rekonstrueerimiseks.

Kui eelmise riigiraha jaotuskavade kokkuleppe (RIP) kohaselt jõudis Leisi kool esimesele kohale ning oleks projekti jätkudes nüüd ka rahastuse saanud, siis uute kavade ja programmide järgi ei ole enam midagi kindlat.

Peatselt avaneva kohalike omavalitsuse investeeringutoetuste kava (KOIT-kava) alla mahub lisaks haridusasutustele ka kultuuri-, sotsiaal- ja spordiobjektide rahastamine. Seega pole teada, milline on uus pingerida ning kuhu peatselt loodav KOIT-kava maakondlik komisjon selles nimistus Leisi koolimaja renoveerimise paigutab.

Et Leisi vald on tõesti lootnud riigi abile koolimaja kordategemisel, näitab ehk seegi, et vald on ise rahastanud oma teisi objekte: sotsiaalvaldkonnas uue hooldekodu ehitust (2005. aastal 2,1 miljonit krooni), haridusvaldkonnas Pärsama lasteaia saali ja olmeruumide juurdeehitust (tänavu, 1,5 miljonit krooni), kultuurivaldkonnas Pärsama kultuurimaja rekonstrueerimist (2007.–2008. a 4,5 miljonit krooni).

“Nende objektide jaoks me riigiraha ei vaja, kuna oleme suutnud mõne miljoni kaupa aastas ise investeerida,” märkis Mõtlep. Tema sõnul on üritatud parandada ka koolimaja viletsat olukorda: sel suvel sai uuenduskuuri söökla, korda on saanud köök ning iluravi saanud spordisaal, klassikaupa on üritatud uuendada ka õpperuume, pandud uus katus.

“Kes Leisis käinud, on näinud, et koolimaja on väljast inetu, täielikult on vaja välja vahetada kõik kommunikatsioonid, sest elektrijuhtmestik on muutunud eluohtlikuks, keskküte reguleerimatuks, puudub ventilatsioon,” loetles Mõtlep tegemist ootavaid töid.

Kokku läheks koolimaja rekonstrueerimine Leisi vallajuhi sõnul maksma 40–50 miljonit krooni (praeguste hindade järgi) ning seda raha vallal endal kuskilt võtta ei ole. “Kolm aastat oodata on liiga palju,” nentis vallajuht, kelle sõnul ei kasuta koolimaja ainult lapsed, vaid hoone on kujunenud ka kohalikuks kultuuri- ja spordikeskuseks. Õpilasi on Leisi keskkoolis 265, neist gümnaasiumiastmes 67. Mõtlep ei kujuta ette, mida ette võtta siis, kui otsus Leisi valla jaoks negatiivseks osutub.

Saare maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Raivo Peeters KOIT-kavast rahasaajaid kohvipaksu pealt ennustama ei hakanud. “Kui komisjon moodustatud, korjatakse taotlused kokku ja siis hakatakse ka rahasaamist otsustama,” selgitas Peeters. Seda, kui palju rahasoove võiks kokku tulla, täna veel ei teata, kuid pea kõigil valdadel on oma unistused, mida just KOIT-kavast loodetava raha abil realiseerida kavatsetakse.

Print Friendly, PDF & Email