Pihtla ja Valjala vanurite hooldekodu tuleb Kõljalga (2)

Pihtla ja Valjala vanurite hooldekodu tuleb Kõljalga

 

Eile andis Pihtla vallavolikogu vallavalitsusele nõusoleku hakata pidama eelläbirääkimisi Kõljalga hooldekodu rajamiseks.

Vallavanem Tõnu Hütt märkis, et tegemist on eraalgatusliku projektiga, mille initsiatiiv tuli Valgamaal tegutsevalt ehitusfirmalt AS Brick ning mille jaoks vald vähemalt esialgu, ehitusjärgus, ei pea finantse välja käima. “Olen kohtunud firma juhtidega ning nad on seda meelt, et ehitusraha teenitakse tagasi läbi hilisema teenuse osutamise, ning ollakse teadlikud, et kiirelt nad oma investeeringut tagasi ei teeni,” ütles vallajuht.

Hüti sõnul on AS Brick omandanud Kõljalas asuva poolelioleva kunagi klubi jaoks planeeritud hoone (eelmine omanik plaanis sellest ehitada kortermaja – toim) ning pöördus vallavalitsuse poole ideega ehitada sellest hooldekodu.

Hütt sõnas, et eelmisel nädalal jõudsid temani ehituse eskiisid ning valla nõue oli see, et hoonest ehitataks vanuritele kõigiti tänapäeva nõuetele vastav hooldekodu, “tulevikku suunatud, mitte aga mõni tall” ning et majas oleks ruumid ka näiteks apteegil, mida eakad inimesed kindlasti sagedasti vajavad.

Vallavanema sõnul näeb eskiis ette, et hoone kahele korrusele tulevad 1- ja 2-kohalised kõigi mugavustega (sh WC ja dušinurk) toad, söögi- ja koosolemise saal ning ruum külaliste vastuvõtmiseks. Kokku peaks Kõljalga rajatav hooldekodu pakkuma elupaika 69 vanurile.

Pihtla vallavanem nentis, et praeguseks on projekti vastu huvi tundnud ka Valjala vald, kellega koos suure tõenäosusega luuakse hooldekodu haldav sihtasutus või muu analoogne institutsioon.

Nii Hütt kui ka Valjala vallavanem Kaido Kaasik märkisid, et rajatav hooldekodu katab ära mõlema valla vajadused, kuid Pihtlas ei välistata, et projektiga võiks liituda veel mõni kohalik omavalitsus.

Kaasik kiitis tulevase Kõljala hooldekodu asukohta. “Sinna on inimestel hea oma lähedasi vaatama sõita, sest see asub suure tee ääres,” märkis ta. Mõlemad vallad on praegu oma eakad paigutanud Sõmera, Kihelkonna ja Pärsama hooldekodudesse.

Valjalas on võimalus neil, kes ise endaga toime tulevad, elada ka kiriku juures asuvas päevakeskuses. “Olen lugenud, et aastaks 2020 võib hooldekodu vajavate inimeste hulk kahekordistuda, kuna meditsiini arenedes elavad inimesed kauem,” rõhutas Kaasik hooldekodude ehitamise perspektiivi.

Print Friendly, PDF & Email