Mustjala volikogu nõuab sisejuurdlust kadunud dokumentide asjus (5)

Mustjala volikogu nõuab sisejuurdlust kadunud dokumentide asjus

 

Juhul kui Mustjala valla mehe Heimar Põllu maa-asjad ei lahene, on ta valmis pöörduma Euroopa Kohtu poole. “Ma ei ole midagi valesti teinud ega ühtegi seadust rikkunud, “ ütles ta Oma Saarele, kuid aastaid vallavalitsuses kestnud segadus on pannud Põllu kohtuuksi kulutama juba 2004. aastast.

Läinud reedel otsustas Mustjala vallavolikogu teha vallavalitsusele ülesandeks alustada ametkondlikku sisejuurdlust, et teada saada, kuhu kadus korraldus 20. detsembrist 2001, mis määras kindlaks maa suuruse ja piiride kulgemise Põllule ja tema vendadele.

Tegemist on eelisostukorras erastatava maaga, mis omal ajal jäeti toonasele omanikule tagastamata, kuna aga vallavalitsus otsustas siis anda omanikule riigireservmaadest n-ö asendusmaad, maavalitsus nimetatud otsust ei kinnitanud ning sealtmaalt ongi asi veninud.

Põllu sõnul väidab vallavalitsus, et sellist otsust (20. dets 2001) ei ole olemaski olnud, kuid ometi on olemas vallavalitsuse istungi protokoll, mis ütleb, et nimetatud päevakorrapunktis võttis keegi sõna ning tehti ka otsus. Otsus ise peaks olema lisalehel, kuid seda kaustas ei ole.

Volikogu esimees Toivo Lõhmus oskas eile vaid käsi laiutada. “Ma ei saa aru, kuidas selline asi üldse saab toimuda?” imestas ta. Lõhmus ei taha uskuda, et protokoll oleks vale, kuid volikogul hetkel muud võimu pole, kui algatada sisejuurdlus.

“Sellise otsuse me siis tegime, praktiliselt ühehäälselt,” selgitas Lõhmus, kelle kinnitusel ei osalenud hääletuses vaid ka ise volikoguliige olev Heimar Põld. “Eks järgmine volikogu istung siis näitab, mida juurdlus ütleb,” märkis Lõhmus. Volikogu esimehe sõnul soovisid nad juurdlusesse kaasata ka arhiivinduse spetsialisti. Ametkondlikuks juurdluseks on Mustjala vallal aega 30 päeva.

Põld rääkis, et paberid on vallavalitsusest kaduma läinud pärast tema kohtusse pöördumist. “Kui soovisime hakata 2004. aastal piire muutma, selgus, et maale on tekkinud endise omaniku pärijad (omanik oli 2003. aastal surnud) ning nemad soovivad siiski ka meie maid tagasi saada,” selgitas ta, lisades, et ehkki esimese kohtuistungi nad võitsid, on pärast mitmeid istungeid (nii haldus- kui ka ringkonnakohtu omi) kaalukauss kaldunud valla poole. Praegu ootab Põld, kas asi läheb arutlusele riigikohtusse.

Vallavanem Kalle Kolter ei soovinud volikogu otsust sisejuurdluse kohta kommenteerida. “Eks me peame volikogu otsuseid täitma,” märkis ta vaid.
Heimar Põld koos oma kahe vennaga kolis Mustjala valda oma praegusesse elukohta 1985. aastal, mil kuulutati välja ääremaade taastamise programm ning neile anti kasutamiseks vabad maad. 1986. aastal said nad külanõukogust ehitusload ning lasid ehitada oma kulu ja kirjadega 1,5–2 kilomeetrit elektriliine.

Print Friendly, PDF & Email