Kasemaa avaldus kaitsepolitseile: uurige minu korruptiivset tegevust! (2)

Kasemaa avaldus kaitsepolitseile: uurige minu korruptiivset tegevust!

 

Saare maavanem Toomas Kasemaa on loomas huvitavat pretsedenti, paludes kaitsepolitseil uurida tema võimalikku korruptiivset tegevust seoses bussiliikluse dotatsioonide küsimusega.

Viimase tõuke selleks andis ajakirjanike teemaarendus pühapäevases. Raadio2 saates “Olukorrast riigis”.

Seoses Valga maavanema altkäemaksuskandaaliga ühenduses firmaga GoBus on järjekordselt päevakorrale kerkinud lugu, kui majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts nimetas Saare maavanema käitumist, s.o transpordiraha juurdeküsimist korruptiivseks tegevuseks. Samuti teeb maavanem riigikontrollile avalduse edaspidi vaadata dotatsioonide küsimus üle kord aastas.

Uurige mind

Toomas Kasemaa andis eilsel maavalitsuse pressihommikul selge sõnumi: oma süütuse tõestamiseks palus ta kaitsepolitseil algatada uurimise. “Meedia on jälle tõstatanud Saare maavanema Toomas Kasemaa küsimuse, eilses Raadio2 saates, kus 2/3 auru läks minu peale ja 1/3 tegeliku korruptandi (Valga maavanem – OS) peale,” selgitas Kasemaa.

“Sellega seoses teen ma kaitsepolitseile taotluse minu tegevuse uurimiseks, mis puudutab ühistranspordi küsimust, sest ma tahan saada vastust, kas see on olnud korruptiivne, mida ma seni teinud olen.”

Juhan Partsi tollane ütlus puudutas peaasjalikult seda, kuidas Saare maavanem koos bussifirma esindajatega ministri käest lisaraha läks küsima. Kasemaa seda aga korruptiivseks teoks ei pea. Tema väitel ei saa seda korruptsiooniks pidada, kui toimub avalik koosolek, milles osalevad firma esindajad, minister ja maavalitsuse ametnikud.

Samuti eitas Toomas Kasemaa rahva suus liikuvaid jutte tema ja GoBusi Saaremaa juhataja Margus Männiku võimalike suhete kohta. “Meil on ühiskondlik huvi üks, purjetame ühes paadis. Et me kõik oleksime rõõmsa tujuga, on oluline loomulikult, aga rohkem seost seal ei ole,” kinnitas Kasemaa, väites, et kõik on kontrollitav.

Tihedam kontroll

Teise asjana teeb Kasemaa ettepaneku riigikontrollile uurida ühistranspordi korraldust ja lepingute igaaastast ülevaatamist.

“On kujunenud arvamus, et kui leping on sõlmitud, siis peab see olema jälgitav sõlmitud mahus ja summas, mis peaks aasta algusest lõpuni jooksma,” sõnas Kasemaa, kelle arvates näitab praktika siiski midagi muud. Siinkohal peaks sekkuma riigikontroll, kes annaks nõu, kuidas lepinguid sõlmida ja vaataks olemasolevad lepingud üle. Samuti tingimused, kuidas peaks tõstma piletihindu ja dotatsiooni.

Ajakirjanik ei võta isiklikult

Raadio2 saate “Olukorrast riigis” ühe juhi Anvar Samosti sõnul on maavanema taoline käitumine üllatav. Samas ei oska Samost kommenteerida, miks Kasemaa just nende saate peale taolise avalduse tegi. Samosti sõnul ei läheneta teemasid arendades kindlasti mitte Kasemaale isiklikult, kuigi taoline mulje võib olla jäänud.

Saatejuht lisas, et tema arvates Eesti maavanemate süsteem ennast ei õigusta ning kriitikat tuleks võtta pigem kui süsteemivastast. Seda, et tegu ei ole ainult Saare maavanema kiusamisega, on saatejuhid öelnud ka saates.

Print Friendly, PDF & Email