Euroopas ainulaadne festival tõi Kuressaarde 83 keelpillipoissi (1)

Euroopas ainulaadne festival tõi Kuressaarde 83 keelpillipoissi

 

Kuressaare muusikakoolis toimus läinud reedel ja laupäeval kuues poiste keelpillifestival, millest võttis osa 83 viiulit, vioolat, tšellot ja kontrabassi õppivat noort muusikut vanuses 5–19.

Kahe päeva kokku kümnel kontserdil kõlas muusikakooli saalis pillimäng täissaalile ning fiiling, mis saalis valitses, on omane vaid sellele festivalile.
Noori muusikuid oli Kuressaares 16 muusikakoolist, nendega oli kaasas 20 õpetajat ja 16 klaverisaatjat, lisaks palju lapsevanemaid, kes kõik poiste mängule kaasa elama tulnud.

Ehkki festivalil poisse paremusjärjestusse ei seatud, sai oma lemmikud kõikide pillide osas (lisaks ansamblid) välja valida publik. Ja nii selguski, et kuulajate südamed võitis Tallinna muusikakeskkooli viiuldaja Robert Traksmann (õp Tiiu Peäske, klaveril Kai Õunapuu).

Talle järgnesid Kuressaares muusikaõpinguid alustanud ja praeguseks samuti muusikakeskkoolis õppiv Johannes Põlda (õp Ivi Tivik, klaveril Lea Leiten) ning sama kooli tšellist Theodor Peeter Sink (õp Laine Leichter, klaveril Martti Raide). Kunstnik Liia Peedu välja pandud parima saarlase preemia sai vaid viieaastane Vootele Mets, kes sel sügisel alustas viiuliõpinguid õpetaja Laine Sepa käe all Kuressaare muusikakoolis.

Festivalil oma õpilastega käinud Niina Murdvee (Tallinna muusikakeskkool), kes on ka Eesti keelpilliõpetajate ühingu juhatuse liige, märkis, et Laine Sepa eestvedamisel toimuv poiste festival on ainulaadne terves Euroopas ja kaugemalgi. “See, et terves maailmas on nii orkestrites, solistidena kui ka õpetajatöös hakanud valitsema naispoole ülekaal, on saanud igal pool suureks probleemiks,” märkis Murdvee, lisades, et Kuressaares toimuv poiste keelpillifestival motiveerib just poisse pühendama end pillimängule.

Murdvee mainis ka, et üritus äratas suurt tähelepanu 2006. aastal Tallinnas toimunud Euroopa keelpilliõpetajate ühingu (ESTA) konverentsil ja sai ära märgitud ka paljudes ESTA liikmesriikide ajakirjades konverentsi kajastavates artiklites.

Staažikas tšelloõpetaja Laine Leichter Tallinna muusikakeskkoolist kiitis festivali ja selle korraldajat ning kunstilist juhti Laine Seppa: “Suurepärane festival! Tore, et see ikka püsib ja aina paremaks läheb. Laine Sepp on lausa kangelane, et ta seda veab.” Leichteri sõnul läks tema õpilastel väga hästi ning ta lubas tuleval aastal Kuressaarde ikka tagasi tulla.

Juba kolmeaastaselt Laine Sepa juures Kuressaares viiuliõpinguid alustanud Johannes Põlda sõnul on poiste keelpillifestival tema jaoks oluline seetõttu, et see toimub tema kodulinnas, talle koduseks saanud muusikakoolis ning et seda korraldab tema esimene viiuliõpetaja. “See on hea võimalus esineda oma kunagistele sõpradele ning koolikaaslastele,” sõnas ta.

Põlda meenutas ka oma isiklikku kogemust kunagisel keelpillikonkursil karja tüdrukute seas auga väljatulemisest ning lisas, et teab väga hästi, et üks poiss, olgu ta nii usin harjutaja, kui tahes, jääb vahel ikka tüdrukutele alla. “Tüdrukud on meil ju tublimad, usinamad, kuulekamad ja auahnemad, aga kui poistele antakse võimalus, siis tekib ka neis soov teha muusikat ning seda mitte õpetaja, tüdrukute ega kõrge koha pärast konkursil, vaid ikka muusika enese pärast,” rääkis noor muusik, mainides, et Viini Sümfoonikud on ju peamiselt mehed.

Liise Kallas, Evely Aavik

Print Friendly, PDF & Email