Saaremaa Sepad Saiklast saavad kümneseks

Saaremaa Sepad Saiklast saavad kümneseks

 

Kümme aastat tagasi läks ettevõtja Tuljo Ella Saiklas sepistatud ahjuroobiga Tallinna ja leidis sellele ostja. Ahjuroop kui naisõiguslaste sümbol on saanud omamoodi sümboliks ka osaühingule Talumaa, kus valmistatakse Saaremaa Seppade kaubamärgi alla kuuluvaid sepiseid.

Saikla sepikojas teevad Saaremaa Sepad kõikvõimalikke asju, sepanaelast imposantse mõõga või kaunite kaminateni. Peamiselt seeriatoodanguga tegeleva firma toodete sortimendis on tooteid üle kolmesaja.

Sepad taovad rauda peamiselt Orissaare külje all Saiklas, kuid huvilistele näidatakse sepatööd ka Kuressaare linnuse hoovis ning saarlastel on tütarettevõte koguni Riias.

Tallinnas Nunne tänaval on Saaremaa Seppade esinduskauplus, Eestimaa pealinnas saab saarlaste meisterdatud sepiseid osta veel Norde Centrumist (Lootsi 7) ja Ülemiste keskusest.

Üheksakümnendate aastate alguses ja keskpaigas Saiklas edukalt porgandikasvatusega tegelenud endine tuuker Tuljo Ella jättis kümme aastat tagasi keeruliseks muutunud turusituatsioonis põllumajandusega hüvasti ja hakkas rauda taguma.

“Kui me poleks porgandit kasvatanud, siis ei oleks me saanud sepikoda rajada. Logistiliselt läks porgandi turustamine Tallinnas meie jaoks raskeks, sest suured tootjad linna külje alt tulid peale,” rääkis Tuljo Ella kümne aasta tagusest ajast.

Ettevõtja meelest veavad nii porgandikasvatus kui ka sepatöö tegijail selja küüru.

“Vahe on selles, et sepatöö on seinte vahel soojas toas. Sepikoda ei varitse ka see oht, et tuul saagi minema viib. Külvatud porgandiseemne viis tuul ükskord põllu pealt minema,” meenutas ettevõtja kurioosset juhtumit.

Sepistele turu leidmine ei tulnud kergelt. Tuljo Ella sõnul tuli tal esimene toode, ahjuroop, lausa vägisi maha müüa. Nüüdseks aga müüakse Saaremaa Seppade kaubamärgiga tooteid mitte üksnes Eestis, vaid ka Lätis, Saksamaal, Soomes, Norras, Venemaal ja mujalgi.

Kõige ehedamaks sepiseks peab Tuljo Ella sepavikatit. “See on ikka päris hea sepp, kes selle valmistamisega hakkama saab. Meil niisugune mees majas on,” hindas firma looja ja praegune tootmisjuht seppade oskusi.
Saiklas valmistatavad asjad ei ole lihtsalt välja mõeldud, vaid on sellised sepised, mida sepad vanasti tegid ja mida juba Peeter Esimene Saaremaalt tuua lasi. Nende eriline väärtus seisneb ainulaadsuses ja aegumatuses. “Saaremaa sepad ei ole kunstnikud, vaid on sepad,” annab firma kodulehekülg teada.

Kuna Saikla seppade seeriatoodangu sortiment on väga suur, suudetakse klientide soove täita kiiresti ja soodsalt. Põhilised sepiste ostjad on mõisate ja talude taastajad, samuti vanade hoonete restaureerijad, olgu need majad siis kas linnas või maal, Tallinnas, Saaremaal, Soomes või Saksamaal.

Firmajuht Andres Ella tundis heameelt, et Saaremaa Sepad on tuntust kogunud paljudes maades. Näiteks Soomes viikingiküla ehitavad entusiastid ostavad vaid Saaremaa Seppade valmistatud esemeid. Saaremaal valminud suveniirsepised on turistidega rännanud küll igale poole maailma.

Kuigi sepatöö pole sajanditega palju muutunud, kasutatakse Saiklas metalli töötlemisel ka kaasaegseid seadmeid ja nüüdistehnoloogiat. Firma edukuse võtmeks peab Andres Ella müügitööd ja sellega on kõik korras.
Juubelipidu peavad Saaremaa Sepad novembrikuus.

Print Friendly, PDF & Email