Saare maakonna tuletornid valmistuvad turistide vastuvõtuks

Saare maakonna tuletornid valmistuvad turistide vastuvõtuks

 

Eile projekti “Tuletornid turismitooteks” seminaril Kuressaares koosistunud spetsialistid ja huvilised leiavad, et Saaremaal on suurim potentsiaal saada esimesena turistidele avatuks Sõrve sääre tuletornil.

Sõrve tuletorni avamisest külastajaile on huvitatud Saaremaa muinsuskaitse selts, mille esimehe Tõnu Veldre hinnangul võiksid ühtse kompleksi moodustada tuletorn ja sellest umbes kilomeetri kaugusel asuv Sääre ajalootuba. Veldre sõnul on tuletorni haldamisest huvitatud ka Torgu vald.

Plaani kinnitas Torgu vallavolikogu esimees Mihkel Undrest, kelle sõnul tahab vald objekti omaniku veeteede ametiga kokkuleppele jõuda, et juba kevadel saaks ehitise turistidele avada. “See vajab muidugi investeeringuid,” lisas ta.

Tuletorniturismi võimalusi arutanud koosistujate hinnangul peitub suur ressurss ka Lõuna-Saaremaa objektides. Vaikselt tegutseb sealkandis MTÜ Laidunina Tuletorni Ühing, mille esindajana oli kohal Urmas Arike, kes näeb võimalust kasutada Laidunina päevamärki (endine tuletorn – toim) edukalt linnuvaatlustornina. “Kui Kõpus pakutakse lisaks tuletorni külastusele päikeseloojangukontserte, siis miks ei võiks meie siin teha päikesetõusukontserte?” paiskas Arike õhku küsimuse.

Seda, et lisaks ilusale majakale tuleb turistidele pakkuda mingit lisaväärtust, et nad samasse paika jälle tagasi tuleksid, rõhutas ka Kõrgessaare abivallavanem Katrin Sarapuu, kes tutvustas Hiiumaal edukalt turismiobjektidena kasutatava kolme tuletorniga seotut.

Kübassaare tuletorni arendaja OÜ Majakavahi Kodu osaniku Igor Milleri arvates võiks kõige optimistlikumate plaanide kohaselt avada tuletorni juurde kavandatava majutus- ja toitlustusteenust pakkuva turismikeskuse osaliselt juba järgmisel suvel.

Ta rõhutas, et turismikeskuse projekti täismahus teostamine sõltub Euroopa Liidu struktuurifondide abist. Milleri sõnul Kübassaare majakasse külastajaid sisse lasta ilmselt ei saa, sest seal on trepi asemel peenikeste pulkadega raudredel ja torni ronimine on üsna ohtlik.

Oma tuletorni avamisest külalistele on huvitatud ka Ruhnu vald, kuid vallavanem Aare Sünteri sõnul ei ole see hetkel prioriteet number üks, mistõttu on raske öelda, millal täpselt võiksid esimesed saare külalised torni otsa vaadet nautima ronida.

Ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) ekspertkomisjoni esimehe regionaalvaldkonnas, Muhu valla arendusnõuniku Aado Keskpaiga hinnangul pakub EAS raha taotlemiseks mitmeid võimalusi. “Pole probleemi leida programmides koht, mille alla tuletorniturism läheks,” väitis Keskpaik, kuid märkis, et probleem on hästi põhjendatud projektitaotluste puudumises. “Peaksime olema üle ajast, kus taotlusi esitati vaid raha saamise mõnu eesmärgil,” leidis spetsialist, kelle arvates tuleb üksik-objektide asemel näha asju laiemalt.

Seminaril jäi kõlama mõte, et Saare maakonnas puuduvad aktiivsed eestvedajad. “Kedagi vägisi aktiivseks ei tee,” ütles Aado Keskpaik. Samas avaldasid kohaolijad arvamust, et aastaks 2013 võiks kümmekond Saare maakonna mõneteismest tuletornist ja päevamärgist olla lülitatud peamistesse turismimarsruutidesse, aktiivset kasutust turismis võiks selleks ajaks leida neist paar.

Lõuna-Soome ja Eesti Interreg IIIa projekti “Tuletornid turismitooteks” tulemusena valmib tuletorniturismi strateegia aastateks 2008–2013.

Liise Kallas, Evely Aavik

Print Friendly, PDF & Email