Rahvas aitab Linnuse küla põlenguohvreid

Rahvas aitab Linnuse küla põlenguohvreid

 

12. oktoobril jäi koduta Muhu vallas Linnuse külas elav Seina pere. Nende kodutalu langes sügisese tormiga tuleroaks. Pikka aega suvesaarlased olnud Seinad on Muhus paiksed olnud poolteist aastat, just sellest ajast, mil sündis tütar Reti.

“Kindlasti on meil plaan saarele jäädagi,” ütles noorperenaine Kati Oma Saarele, pannes ajakirjanikule südamele, et nende õnnetust kajastades ei kirjutataks väga dramaatiliselt.

Ehkki hävis pea kogu noore pere maine vara (päästa õnnestus vaid sülearvuti), on Kati ja tema isa Enok kindlad, et suudavad talumaja uuesti üles ehitada. “Oleme noored inimesed, meil käed-jalad terved,” märkis Kati reipalt ning lootis, et allesjäänud maja kõrvalhoonesse suudetakse siiski sügisel sisse seada ajutine eluase – vastasel korral tuleb talveks mandrile kolida.

Seinad on tänulikud ümbruskonna inimestele ja sõpradele, kes on aidanud neid hädapärase muretsemisel. Retile jäid alles vaid need riided, mis tüdrukul sel reedel seljas olid, kuid kohalikud emad on ka väikest preilit rõivastega aidanud. “Muidugi pole teab mis tore vastu talve lapsega kuuse alla jääda, aga me saame hakkama,” ütles Kati reipalt.

Laupäeval aidati Seinadel talgu korras majavaret koristada, Orissaare lillepoes on üleval korjanduskarp annetuste kogumiseks tööriistade tarbeks. See kõik näitab, et head inimesed ei ole ilmast kadunud. “Tänage kindlasti Orissaare lillepoe müüjat Reinet, kelle initsiatiivil laupäevased talgud toimusid,” palus Kati.

Oma pere õnnetusest oli Kati nõus leheveergudel rääkima vaid selleks, et see oleks õpetuseks kõikidele teistele. “Meil oli maja taga vana ja kõikuv elektripost, oletame, et sealt tõmbas tormituul elektri püstaku lahti ning traadid lõid kokku,” rääkis pereema.

Tema sõnul ei ole neil mingit elektri väärkasutust olnud ning seda oli tunnistanud ka kohal käinud ekspertiis. “Kes see siis tuleks selle peale, et kontrollida regulaarselt maja lähedal asuvat elektriposti,” märkis Kati. Reedel kinnitas päästekeskuse pressiesindaja Viktor Saaremets, et Linnuse küla elumaja põleng sai alguse elektrijuhtmetest.

“Tahaksime uut liitumispunkti, mis vastaks kõikidele seadustele ja nõuetele ning oleks uues kohas, lähemal kõrvalhoonele,” avaldas Kati soovi ning pani veel kord kõikidele inimestele südamele, et need oma maja elektriseadmed ja -traadid üle vaataksid.

Tänavu juunikuu keskel oli kulupõleng Mustjala vallas Pahapilli külas, kus tulekahju sai alguse elektritraatide lühisest tekkinud sädemest. Eesti Energia tunnistas tegemata töid ning liinilõik lubati korda teha sügisel. 2006. aastal oli suuremat sorti tuleõnnetus Leisi vallas Metskülas, kus elektritraatide lühisest tekkinud tulekahjus hävis mitu hoonet ning Eesti Energia maksis kahjutasuks ligi miljon krooni.

“Olime tol reedel kodus, mina tegin elektripliidil süüa, minu elukaaslane läks pilpaid tegema,” kirjeldas Kati 12. oktoobril toimunut. “Järsku tuli mees ja küsis, kas ma tegin tule pliidi alla, et kuskilt tuleb suitsuhaisu. Läksin vaatama ja oli kohe näha, et suits tuleb katuse alt. Võtsin lapse ja läksin naabrite juurde helistama. Kui tagasi jõudsin, oli maja lausleekides, päästa polnud enam midagi,” meenutas ta.

Päästeamet sai teate tulekahjust kell 14.48. Sündmuskohal käis seitse tuletõrjeautot. Tuletõrjujad lõpetasid oma töö pärast kella kaheksat õhtul.
Oma Saar pöördub kõikide heade inimeste poole, kel soov Seina peret aidata – annetusi saab teha arvelduskontole 1102805788 (Kati Sein).

Print Friendly, PDF & Email