Jooksuveteran Tõnu Vaher kannab Pekingi olümpiatuld (2)

Jooksuveteran Tõnu Vaher kannab Pekingi olümpiatuld

 

Järgmisel aastal toimuvate Pekingi olümpiamängude üheks tulekandjaks valiti saarlasest jooksuentusiast Tõnu Vaher. Olümpiamängude suursponsori Samsung eestvedamisel toimunud konkursile said eestlased olümpiatõrviku kandjaks soovitada ükskõik keda. Saarlase pakkus konkursil välja kahekordne olümpiapronks vasaraheites Jüri Tamm.

Ainsa jooksjana kõik 34 aastat enda poolt veetava Saaremaa kolme päeva jooksu kaasa teinud Tõnu Vaheri jaoks oli taoline tunnustus oma sõnul tõeliselt meeldiv üllatus. “Sain alles hiljaaegu teada, et mind üldse sinna esitatud on,” rääkis Vaher hästi hoitud saladusest. Tallinnas toimunud konkursil valiti Vaher välja 11 lõppvooru jõudnu seast.

Tõnu on tõeline spordimees

Olümpiatule kandjaks valitud Vaher ei osanud öelda, miks just tema kasuks otsustati ja miks hea sõber Jüri Tamm ta üldse sinna esitas. Vaheri esitamiseks tema kohta essee kirjutama pidanud Jüri Tamm ütles Oma Saarele, et Tõnu Vaher on tõeline spordimees.

“Tõnu on alati spordi heaks palju teinud. Üle 30 aasta korraldanud oma jooksuüritust,” loetles Saaremaaga lähedalt seotud Jüri Tamm mõningaid põhjusi. Tamme sõnul olnud tal plaan juba neli aastat tagasi Vaher olümpiatule jooksule esitada, kuid siis jäi asi soiku.

Konkursile oli esitatud inimesi mitmelt elualalt. “Tartust oli üks koolidirektor, kelle soovitajaks oli kogu kool. Samuti oli üks tütarlaps, keda oli soovitanud isa,” rääkis Vaher konkurentidest.

Miška või Tšeburaska

Vaheri sõnul andis Tamm talle ka soovitusi, milliseid teadmisi olümpialiikumisest ja spordist enne komisjoni ette minekut üle korrata. Kuid koduse jooksu korraldamine võttis kogu aja. “Eelmisel päeval märkisin veel jooksurada maha, kell pool kolm sain magama, praami peal tukkusin ka. Tallinnas midagi jõudsin vaadata,” kirjeldas Vaher. Tema sõnul ei olnud küsimused rasked, lisaks vesteldi kolmeliikmelise komisjoni ees ka mehe muudest tegemistest. “

Küsimusi oli igasuguseid, paljudel segadusseajavad valikvastused ees. Näiteks küsiti kellegi käest, kes oli Moskva olümpia maskott. Variandid olid Miška, Tšeburaška ja mingi elukas oli veel,” rääkis Vaher muiates.

Tegi jooksu ajalugu

Kuna samal ajal toimus Vaheri korraldatav järjekordne Saaremaa jooksuüritus, kaalus mees ka konkursist loobumist. 34. aastat järjest rajaleminek tundus tähtsam. “Siis hakkasid teised rääkima, et see võib mu elu šanss olla,” ütles Vaher.

Seoses mehe sõiduga Tallinna tehti Saaremaa kolme päeva jooksu esimesel päeval omamoodi ajalugu. Tõnu Vaher startis rajale peakohtuniku eriloaga õhtul kell kümme, samas kui teised võistlejad olid distantsi läbinud juba päeval. “Tõnu tõsise jooksumehena ei taha jätta vahele ühtegi jooksu,” põhjendas võimaluse andmist võistluste peakohtunik Raivo Kallas.

“Läks hästi, ära ma ei eksinud, pime oli, aga taskulamp oli kaasas,” tähendas koos kaasvõistlejaga startinud Vaher, kes läbis kokkuvõttes kõik kolm jooksu, vaatamata sellele, et arst keelas tal terviseprobleemide tõttu võistlemise ära juba kolm aastat tagasi. Ning stardis lubab Vaher olla ka järgmisel aastal, 35. korda.

Koht ja aeg pole kindlad

Vaheri kinnitusel ei ole veel teada, kus ja millal ta tõrvikut kandma saab hakata. Pekingi olümpiatuli süüdatakse 2008. aasta 25. märtsil Kreekas Olympias. Kõige lähem koht Eestile, kuhu olümpiatuli pika teekonna käigus jõuab, on Peterburi. Samas ei pruugi saarlase jooksmiskoht ülepea Euroopaski olla.

“Korraldajate sõnul võib juhtuda, et jooksen kusagil kaugemal,” on Vaher esialgu veel teadmatuses. Jooksudistantsi pikkuseks on tema andmetel 400 m. Üldse asub olümpiatõrvikut kandma 21 800 jooksjat üle maailma. Eestist läheb lisaks Vaherile ka Samsungi firma enda poolt välja valitud kandidaat.

Tõnu Vaherile pole see esimene kord olümpiaga seotud olla. 1980. aastal õnnestus tal käia turistina Moskva olümpial ning seal isegi ära võita turistidele korraldatud miilijooks. “Mul on kodus olemas Moskva olümpia alumiiniumist esikohamedal,” meenutas Vaher.

Print Friendly, PDF & Email