Kadedus teeb roheliseks (1)

Kadedus teeb roheliseks

 

Kadedus on ebameeldiv tunne, mis tekitab meis palju tuska, ärritust ja meelepaha.

Kadedust tundes soovime alati, et teisel inimesel oleks teatud asju, raha või saavutusi palju vähem kui meil endil või et teine ilmtingimata midagi kaotaks ja me ise selle “midagi” endale saaksime.

Kadedus võib olla suunatud erinevatele objektidele:

teisel inimesel on parem ja tulutoovam amet;

kiirem, kallim ja ilusam auto;

luksuslikum ja suurem eluase;

parem välimus;

enesekindlam esinemine;

enam haridust;

atraktiivsem partner;

ühiskondlik tuntus ja positsioon.

Reeglina kadetseja ei soovi teisele eelnimetatud asju ja nendega seotud elurõõmu, (avalikku) tähelepanu, naudingut või edukust.

Kadedus viib kibestumiseni

Palju on meie hulgas inimesi, kes teiste järgi orienteerudes oma elu üldse nautida ei suuda. Neil jätkub silmi vaid selle jaoks, mida teistel on ja mida neil endil ei ole. Enamasti suhtuvad nad kaasinimestesse alati pahatahtlikult ja arvavad, et need ei ole midagi head ära teeninud. Oma elust nad enam rõõmu ei tunne ega suuda seega seda enam ka nautida.

Kuidas kadedus tekib

Kadetsemine on jääv iseloomujoon, mis kujuneb välja juba lapsepõlves. Kuni 7 kuu vanuseni suhtleb beebi välismaailmaga peamiselt suu kaudu – sellesse suhtlusringi kuuluvad ka ema rind ja kõik esemed, mida ta kätte haarata saab. Algava hammaste tulekuga imetamine reeglina lõpeb ja lapsel tuleb emarinnast loobuda. Kui lapse vajadused maailma positiivselt suu kaudu avastada on rahuldatud sel perioodil puudulikult, loob see lapsele kogemuse, et selles faasis on viibitud liiga vähe aega. Sellelt aluselt kujunevadki välja negatiivseks peetavad iseloomujooned nagu vaenulikkus, vihkamine, pahatahtlikkus ja kadedus.

Kadedus on tabu

Kuigi kadedust tunneb meist peaaegu igaüks, ei räägi me sellest avameelselt, kuna kardame teistele avaldada oma negatiivseid külgi – ehk meil on väga raske möönda, et oleme kellegi teise peale millegi pärast kadedad. Parimal juhul aktsepteerime imetluse ja heasoovlikkuse tähenduses vaid ehk naljatlevaid märkusi “kadestan sind”.

Pahatahtlikkus on kadeduse kõrgeim vorm

Kadeduse kõrgeim vorm on pahatahtlikkus. Kui kadedus on suuatud vaid ühele teatud inimesele või rühmale, siis pahatahtlikkus on suunatud kõigi vastu ja iga asja pärast, mida kade inimene endale tahaks, isegi olukordades, kus pahatahtlikul endal need asjad juba olemas on.

Kadedus töökohal

Samamoodi nagu isiklikes suhetes esineb kadedust ka töökohal kolleegide vahel. Kui näiteks ülemus mõnele meie kolleegidest pisut enam tähelepanu pöörab kui meile, tekitab see meis kergesti armukadedust ja kadedust. Või kui kedagi meie kolleegidest edutatakse, leidub alati keegi, kes arvab, et tema oleks palju parem või vähemalt sama hea ja sobiv kõrgema koha jaoks.

Kui kadedus siis alla surutakse, selle asemel et sellest julgelt ja avameelselt kolleegidega või ülemusega rääkida, muutub mikrokliima tööl üha ärritavamaks ja talumatumaks.

Kuidas kadedusest võitu saada

Kadeduse haiguslikel juhtudel aitab vastavalt põhjusele psühhoteraapia või nõustamine, mis võimaldab patsiendil end uuesti leida, selle asemel et teiste pideva kadestamise tõttu alailma kannatada.

Sellele lisaks peaksid need, kes teisi kõiges kadestavad, ükskord endale küsimuse esitama, kuidas neil endil läheks, kui neid ümbritsevad inimesed neile mitte midagi ei lubaks.

Vaid see, kes kogu aeg endale teadvustab, et elurõõm ja nauding ei oleks teiste inimesteta võimalikki, saavutab positiivse suhtumise nii oma ellu kui ka teiste inimeste ellu.

Testi ennast ka tänases lehes!

Print Friendly, PDF & Email