Installatsiooni Kompanii tegeleb telepiraatlusega (27)

Installatsiooni Kompanii tegeleb telepiraatlusega

 

OÜ Installatsiooni Kompanii müüb Saaremaa elanikele Skandinaavia telekanali Canal+ vaatajakaarte, omamata selleks telekanali edastusõigust.

“Kuna internet on suur ja lai ja seal on kõike, siis on sealt võimalik tõmmata tüüneri tüübi järgi versioonid, mis loevad lahti ka Canal+-i,” ütles Oma Saarele OÜ Installatsiooni Kompanii juht Anton Teras. “Nii nagu muusikat ja filme laetakse internetist alla, nii on ka tarkvara, mis ei ole litsentseeritud ega tasuline,” lisas ta.

Anton Terase sõnul töötavad kompanii müüdavad vaatajakaardid seni, kuni koodi muudetakse. “Meie paneme kaardi sisse ja niikaua kui ta töötab, niikaua ta siis töötab.”

Terase hinnangul ei ole tasuliste telekanalite koodid mingi salakaup, sest need on internetist leitavad. “Tuleb ainult osata seda tehniliselt teha,” selgitas ta.

Anton Terase sõnul võiks piraatluseks nimetada Eestis esindatud kanalite müümist kolmanda isiku poolt, aga mitte Canal+ edastamist, kuna sellel kanalil puudub Eestis esindaja.

AS-i Levira programmi väljastuskeskuse juht ja mitmete välismaiste telekanalite esindaja Baltikumis Risto Rosimannus ütles Oma Saarele, et Põhjamaade Canal+ ei ole väljaspool Skandinaaviat ja Soomet õigust kellelgi müüa ega levitada. “Seda ei saagi teha, sest Canal+ on teatanud, et neil puudub igasugune huvi Balti riikide vastu.”

Rosimannuse kinnitusel tegeleb Installatsiooni Kompanii Canal+ vaatajakaarti müües nähtusega, mida satelliidiringkondades nimetatakse halliks piraatluseks. “Otsese piraatlusega oleks tegemist sellisel juhul, kui müüakse kanalit, millel on Eestis ametlik esindaja. Seaduse mõttes on mõlemal juhul tegemist ühesuguse piraatlusega, mille suhtes tuleb algatada kriminaalasi.”

Rosimannuse sõnul kasutab Installatsiooni Kompanii koodide hankimiseks tõenäoliselt nn kaardi jagamise (card sharing) meetodit. See on süsteem, kus kanalile ostetakse üks ametlik liitumine ja pannakse see spetsiaalsete seadmetega serverisse ning jagatakse koodid interneti kaudu laiali.

“Tegemist on välismaal asuvate serveritega ja kogu info liigub ainult suust suhu,” rääkis Rosimannus. “Ükski normaalne inimene seda ametlikult või mingi arve alusel välja ei karju, sest see võib kogu selle äri tuua avalikkuse ette ning seda ei taha nendes ringkondades mitte keegi.”

Rosimannus ütles, et koodide müügiga ei teenita suurt raha, ettevõtmise eesmärk on eelkõige näha kanaleid, mida Eesti vabariigis ametlikult ei näe. Mis puudutab korrakaitsjate tegevust, siis politsei reageerib üldjuhul aktiivselt vaid sellistel juhtumitel, kui müüakse ebaseaduslikult kanaleid, mis on riigis ametlikult esindatud. “Canal+ puhul on küsitav, kui palju nad lasevad ennast Eestis toimuvast häirida, sest see ei ole nende koduturg ja siit nad nagunii mingit raha ei teeni,” selgitas Rosimannus. “Niikaua kui asi ei lähe kuskile suure kella külge ja Hollywoodi suured filmistuudiod sellest haisu ninna ei saa, probleeme ei teki.”

Kattuvate filmide puhul võib teoreetiliselt tekkida probleeme ka Eesti kanalitega – miks ühed peavad maksma ja teised mitte, kuigi on Eestis nähtavad – ent Canal+ vaatajate vähesuse tõttu keegi selle probleemiga reaalselt ei tegele.

Sel nädalal kirjutas ajaleht Meie Maa juhtumist, kus OÜ Installatsiooni Kompanii pakkus Canal+ vaatajakaardi eest võimalust tasuda arve 250 krooni kvartali kohta ilma käibemaksuta. Firma juhi Anton Terase sõnul oli tegemist sekretäri eksitusega, mitte aga tahtliku käibemaksupettusega. Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe hinnangul oli tõenäoliselt tegemist siiski tavapärase käibemaksu tasumisest hoidumisega.

Print Friendly, PDF & Email